پایان نامه ارشد نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


ارزیابی گسترش ارتباط ناتو و خاورمیانه از ۱۱ سپتامبر تا کنفرانس ریگا در سال ۲۰۰۶

مطالعه تأثیر ناتو از کنگره بروکسل در سال ۱۹۹۴ تا قبل از وقایع ۱۱ سپتامبر

 

خواهد گردید. ارتباط ناتو با سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در ۱۱ سپتامبر از همان زمان ذهن اندیشمندان و فلاسفه و متفکرین را به خود مشغول کرده می باشد و از آنجا که اندیشمندان و خصوصا اندیشمندان غربی درصدد مطالعه نحوه ارتباط این دو با هم هستند لذا فصل دوم پژوهش حاضر را به مطالعه دستورات اندیشمندان و دیدگاه آنان و اعلامیه‌های حقوق بشر، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و حقوق مدنی کشورمان اختصاص دادیم و تحت عنوان مبانی نظری به مطالعه دیدگاه‌های فوق پرداختیم. فصل سوم به اظهار تعاریف و ارکان و شرایط و عناصر اختصاصی ناتو و سیاست‌های ایالات متحده اختصاص داده گردید.

در فصل چهارم، آغاز فرایند تغییر شکل تأثیر ناتو حتی به قبل از فروپاشی شوروی اشاره دارد و از یک سازوكار امنیت جمعی جنگ سرد به یک سازمان جدید با دیدی کل­نگر در امور امنیتی كه توجه را به ابعاد سیاسی معطوف می­کند تغییر ماهیت داده می باشد. این فصل، ضمن ارزیابی روندهای اصلی تغییر شکل ارتباط ناتو و خاورمیانه به معرفی مؤلفه­های این ارتباط در چارچوب مکتب لیبرال می­پردازد:

الف) انعطاف­پذیر بودن دید کل­نگر فرایند (به‌ طوری که امکان افزایش اهمیت و وزن منطقه خاورمیانه مانند وقایع ۱۱سپتامبر امکان­پذیر می باشد).

ب) تغيير شكل ناتو از يك اتحاديه امنيتي‌ـ‌سياسي و نظامي كه داراي ابزار متعددي در منطقه می باشد.

ج) روش‌هاي اصلي در رويكرد ناتو نسبت به منطقه شامل تركيب مذاكره و ارعاب می باشد.

در فصل پنجم، تأثیر ناتو از کنگره بروکسل در سال ۱۹۹۴ تا قبل از وقایع ۱۱ سپتامبر مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. فرایند مذاکره سبب ایجاد فهم مشترک شده، از این­رو از یک‌سو می­تواند ابزار مفیدی در دیپلماسی بازدارنده و از سوی دیگر ابزار مهمی در اعتمادسازی بین طرفین ­باشد. در خلال انجام مذاکرات ناتو و بعضی از کشورهای منتخب خاورمیانه می­توان گفت به قدرت برداشت­های فردی در پیشرفت مذاکرات توجه شده و بدون دخالت قدرتی برتر به صورت مثبتی تکامل یافته می باشد. در واقع کانالی در جهت انتقال اطلاعات لازم از ناتو به شرکای مدیترانه­ای خود و همچنین دغدغه­ها و نقطه نظرات آنان به ناتو می باشد. همچنین، این مذاکرات آغاز مؤثری در بهبود امنیت منطقه­ای و افزایش

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk