رشته مکانیک

پایان نامه تبدیل انرژی: بررسی کاربرد (COMBINED HEAT&POWER (CHP در میکروتوربین ها

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

بررسی کاربرد (COMBINED HEAT&POWER (CHP در میکروتوربین ها

متن پایان نامه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
نیاز روزافزون به منابع انرژی با کمترین آلودگی، بالاترین راندمان، تلفات و هزینه های خطوط انتقال و توزیع سبب شده است تا امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی استفاده از سیستم های تولید پراکنده انرژی بخصوص میکروتوربین ها مورد توجه قرار گیرد. میکروتوربین ها، توربین های گازی هستند که انرژی الکتریکی را با توان بین ۱۵kw تا ۱۰۰۰kw تولید می کنند. میکروتوربین ها به علت کوچکی حجم و راندمان مناسب و قابلیت بکارگیری در سییستم های تولید همزمان برق و حرارت سهم عمده ای در تولید پراکنده به خود اختصاص داده اند. با توجه به قیمت قابل رقابت برق تولیدی توسط میکروتوربین ها با نیروگاه های متعارف در این پایان نامه به چگونگی عملکرد سیستم chp در میکروتوربین و همچنین شناخت اجزاء آن و مباحث تجاری و کاربرد آن در صنایع و جایگاه آن در مباحث انرژی و نیز میزان تاثیر آن بر راندمان بویلر در پالایشگاه گاز پارس جنوبی به عنوان نمونه مورد بررسی قرار گرفته است. بنابراین کسب دانش فنی طراحی و ساخت میکروتوربین ها می تواند یکی از اولویت های اساسی جهت تامین انرژی طی سال های آتی باشد.

پایان نامه

مقدمه
نیاز روزافزون به منابع انرژی با کمترین آلودگی، بالاترین راندمان، تلفات و هزینه های خطوط انتقال و توزیع سبب شده است تا امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی استفاده از سیستم های تولید پراکنده انرژی بخصوص میکروتوربین ها مورد توجه قرار گیرد. میکروتوربین ها، توربین های گازی هستند که انرژی الکتریکی را با توان بین ۱۵ تا ۱۰۰۰ کیلووات تولید می کنند. میکروتوربین ها به علت کوچکی حجم و راندمان مناسب و قابلیت بکارگیری در سیستم های تولید همزمان برق و حرارت سهم عمده ای در تولید پراکنده به خود اختصاص داده اند.
با توجه به قیمت قابل رقابت برق تولیدی توسط میکروتوربین ها با نیروگاه های متعارف چنانچه از آن در ساعت های اوج مصرف و نقاط دور از دسترس استفاده شود علاوه بر کاهش سرمایه گذاری سالانه در احداث نیروگاه های جدید صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه ناشی از احداث و نگهداری خطوط توزیع و انتقال خواهد شد. بنابراین کسب دانش فنی طراحی و ساخت میکروتوربین ها یکی از اولویت های اساسی جهت تامین انرژی طی سال های آتی خواهد بود.
هدف از انجام این پروژه مطالعه استفاده از میکروتوربین ها به عنوان واحدهای تولید همزمان گرما و برق در صنایع می باشد.
مباحث مورد بررسی در فصول مختلف به شرح زیر است:
فصل اول، روش های تولید، مزایا و معایب تولید الکتریسیته و شناخت میکروتوربین و جایگاه این سیستم در تولید پراکنده بحث می کند.
فصل دوم، به تحلیل ترمودینامیکی سیکل میکروتوربین و طراحی و بحث در مورد اجزاء اصلی که شامل طراحی کمپرسور شعاعی، محفظه احتراق، توربین شعاعی بررسی گردیده است.
فصل سوم، بررسی تولید همزمان حرارت و توان، مزایا، انواع سیستم های موجود، اثرات مختلف بر تولید همزمان و مقایسه سیستم ها پرداخته شده است.
در فصل چهارم مباحث اقتصادی، اساس شبیه سازی و مدل های مختلف که سیستم تولید همزمان براساس آن طراحی شده بحث گردید و به نمونه شبیه سازی شده عملکرد سیستم تولید همزمان با محرک میکروتوربین و نتایج آن اشاره گردیده است.
فصل پنجم مباحث تجاری میکروتوربین ها و پارامترهای تاثیرگذار در بازار بررسی شده است.
فصل ششم کاربرد تولید همزمان در صنایع مختلف پرداخته و به مواردی که در دنیا از این سیستم استفاده شده مختصرا بحث گردیده است.
فصل هفتم بررسی کاربرد یک نمونه میکروتوربین در پالایشگاه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی مورد بحث قرار گرفته است.
فصل هشتم نتیجه گیری می باشد.
فصل اول
تولید الکتریسیته، شناخت میکروتوربین و جایگاه آن در تولید پراکنده
۱-۱- مقدمه

99