مهندسی برق

پایان نامه مخابرات: کاربرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

”M.Sc“ پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات (گرایش میدان و امواج)

عنوان:

کاربرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

متن پایان نامه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
خلاصه
موج SAW یک موج سطحی صوتی می باشد که در طول سطح یک ماده منتشر می شود. به طور معمول موادی که در ساخت این زیر لایه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از کوارتز، لیتیم نیوبیت و لیتیم تانتالیت، که با ایجاد برش های متفاوت خصوصیات متفاوتی دارند. این مواد دارای خاصیت فیزوالکتریک می باشند، یعنی با اعمال میدان الکتریکی به سطح نیروهایی ایجاد می شوند که به شکل امواج SAW در طول سطح حرکت می کنند. دستگاه هایی که از این خاصیت استفاده می کنند عبارتند از خطوط تأخیر، رزوناتورها، فیلترها و. .
سیستم های ارتباطی بی سیم یکی از زمینه های ارتباطات می باشد که با سرعت زیادی در حال توسعه و افزایش است. تلفن های سلولی و بی سیم هم اکنون در زندگی امروزه پایه گذاری شده اند. سیستم های تکمیلی دیگری همانند سیستم های ارتباطی شخصی با دسترسی جهانی و شبکه های دیتای بی سیم قسمتی از ارتباطات آینده را تشکیل خواهند داد. توسعه چنین سیستم هایی بر روی تکامل تکنولوژیکی و مشخصات کاری متمرکز شده است. افزایش تقاضا مبنی بر کوچک سازی اجزاء منجر به استفاده از اجزاء SAW در مدارهای دستگاه های رادیویی پیشرفته شده است. علاوه بر آن پرفورمنس ویژه اجزاء RF SAW نیز بر روی مدار گیرنده تاثیر گذاشته است. همچنین کیفیت رادیویی افزایش یافته و وزن، اندازه و قیمت نهایی مدار کاهش یافته است. علاوه بر آن از آن جایی که تلفن موبایل سبک و کوچک در بازار ارجحیت دارد، اندازه فیلترهای IF SAW سال به سال کوچکتر می شود.

در سیستم های تلفن سلولی CDMA آنالوگ و TDMA ارسال و دریافت به طور همزمان انجام می شود. بنابراین باید دوپلکسر در آنتن استفاده شود. دوپلکسر آنتن از فیلتر های SAW نوع لدر استفاده می کند که برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ در سیستم AMPS − CDMA به کار برده شد. اندازه این پکیج ۲mm3*7.5*9.5 بود. برای ساخت دوپلکسرهای آنتن SAW باید فیلتر SAW به گونه ای طراحی شود که ا فت پایین تر و قطع تیزتری داشته باشد و مواد الکترودی که پایداری توان بالاتری را ایجاد می کنند، استفاده شود و نیاز به طراحی پکیجی دارد که افت پایین تر و اندازه کوچک تری داشته باشد. به وسیله ارتقاء چیپ فیلتر و کاهش اندازه پکیج تا ۵ میلی مترمربع می توان اندازه دوپلکسرها را کاهش داد. به هر حال، دوپلکسر SAW با افت پایین و مشخصات قطع تند برای کاربردهای فرکانس بالا مورد نیاز است. از طریق مشخصات فیلتر SAW ارتقاء یافته، می توان دوپلکسری برای سیستم PCS − CDMA 1.9GHz ساخت.
علاوه بر آن دستگاه های SAW به خاطر مزایایی مانند کوچکی، سبکی، پایداری و ضربه پذیری برای استفاده در سیستم های ماهواره ای در نظر گرفته شده اند.
فصل اول

99