پایان نامه ارشد با موضوع نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

در مقابل بعضی دیگر از کارشناسان معتقدند که تعبیر کلاسیک از خاورمیانه که بیشتر شامل کشورهای عربی می‏گردید، دیگر کاربردی ندارد و بایستی تعریف جدیدتری از خاورمیانه ارائه نمود. «هانسن» بر این باور می باشد که امروزه ارتباط گسترده‏ای بین کشورهای آسیایی ‏میانه، فققاز و همچنین پاکستان و افغانستان با سایر کشورهای عربی و اسلامی هست. به باور وی اسلام، بنیادگرایی و تروریسم تمامی این کشورها را به هم مرتبط نموده می باشد؛ در نتیجه منطقه خاورمیانه را بایستی به شکلی تعریف نمود که تمامی این کشورها را در خود جای دهد. بر اساس تعریف هنسن خاورمیانه بزرگ شامل پاکستان، افغانستان، کشورهای آسیای‏میانه و قفقاز، کشورهای مستقر در شمال آفریقا به اضافه کشورهای عربی در حد فاصل بین حاشیه‏های شرقی دریای مدیترانه تا دریای عمان می باشد (هانسن ۲۰۰۰، ۱۲-۱۱). همان‏طور که گفته گردید، علت ارتباط این به علاوه تداوم رقابت‌ها و تمایل به کسب برتری میان دولت –ملت‌های جدید، چالش جدی در پیش روی زمامداران ایجاد کرده بود. آنان همزمان شاهد دو روند متعارض بودند: از سویی شکل گیری این واحدهای سیاسی جدید، بر میزان اقتدار و توانمندی حاکمیت‌های ملی افزود، از سوی دیگر توسعه و تکامل حقوق بین الملل منجر به ارائه تعریفی دقیق تر از مفاهیمی همچون صلاحیت سرزمینی، حاکمیت و استقلال شده بود (ژربه ۱۳۷۳، ۴۱) و از سوی دیگر، کاهش توان نظامی این سرزمین‌های جدا شده و یا باقی مانده از امپراطوری‌های بزرگ، آنان را ملزم می‌ساخت تا برای جبران ضعف‌های خود، به همکاری و برقراری ائتلاف با سایر کشورها روی آورند.

پس، دولتها آموختند که در عصر جدید برای کسب، حفظ و افزایش قدرت و تامین منافع و امنیت ملی خود، به تشکیل کنفرانس‌ها و تامین سازمان‌ها و اتحادیه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و مانند آن روی آورند و بخشی از قدرت خود را به این نهادها واگذار کنند.

۲-۳-۱- اهمیت خاورمیانه برای کشورهای عضو ناتو

مهم‌ترین دلیل اهمیت خاورمیانه به ویژه منطقه خلیج‏فارس برای کشورهای عضو ناتو به موقعیت راهبردی و وجود منابع غنی نفت و گاز آن برمی‌گردد. بر اساس آخرین آمارهای سال ۲۰۱۱، منطقه خاورمیانه بیش از ۵۶٫ ۶ درصد نفت جهان را در خود جای داده می باشد (به جدول ۲-۱ مراجعه گردد) (نقد و مطالعه آماری انرژی جهان[۱] ۲۰۱۱). ضمن اینکه دومین ذخایر بزرگ جهان نیز در آسیای‏میانه و قفقاز قرار دارد؛ به شکلی که بعضی از کارشناسان از وجود «بیضی استراتژیک انرژی» در این منطقه صحبت نموده‏اند. جالب آنکه ایران دقیقاً در[۱]. Statistical Review of World Energy


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk