مهندسی شیمی

سمینار ارشد مهندسی شیمی فرآیند: عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان و آنالیز اکسرژی در سیستم پخت سیمان هگمتان

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

دانلود مقاله و پایان نامه

مهندسی شیمی- مهندسی فرایند

عنوان:

عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان و آنالیز اکسرژی درسیستم پخت سیمان هگمتان

متن پایان نامه :
چکیده:
سیستم پخت سیمان مهمترین و اساسی ترین بخش یک واحد تولیدی سیمان می باشد به طوریکه ظرفیت اسمی کارخانه های سیمان بر اساس میزان تولید روزانه (۲۴ ساعته) کوره بنا نهاده شده و ظرفیت دپارتمانها، تجهیزات و ماشین آلات، سیلوهای ذخیره مواد خام ، کلینکر و سیمان نیز بر پایه ظرفیت تولید کوره طراحی و ساخته می شود.

لذا راندمان کوره یکی از پارامترهای مهم در بخش تولید بوده و تلاش در جهت به ظرفیت رساندن و سپس بالا بردن راندمان تولید کوره از مهمترین اهداف تیم مدیریتی و پرسنل فنی کارخانه های سیمان می باشد.
در این پروژه سعی بر این است که پس از ارائه شناخت کلی از خط تولید سیمان دو فاکتور بسیار مهم و ارزشمند یعنی عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان از دیدگاه بهره برداری و آنالیز شیمیائی خوراک کوره مورد بررسی قرار گرفته و راه حل هایی صحیح جهت برخورد با مشکلات مطرح شده ارائه شود.
در پایان انالیز اکسرژی درسیستم پخت سیمان هگمتان انجام شده و با توجه به نتایج حاصله راه کارهایی جهت بازیافت انرژی های محسوس به هدر رفته از سیستم پخت ارائه شده که ارز ش بسزایی درصرفه جویی مصرف انرژی و بازگشت سرمایه در این شرکت در پی خواهد داشت.
مقدمه
۱- سیمان چیست؟
سیمان گردی است نرم، جاذب آب و چسباننده خرده سنگ که اساساً مرکب است از ترکیبات پخته شده اکسید کلسیم با اکسید سیلیس و اکسید آلومینیوم و اکسید آهن.
ملات این گرد قادر است به در مجاورت هوا یا در زیر آب سخت شده و ضمن داشتن ثبات حجم مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله ۱۸ روز زیر آب ماندن دارای حداقل مقاومت ۲۵ نیوتن بر میلیمتر مربع باشد.
۲- مقدمه ای کوتاه از تاریخچه صنعت سیمان
اختراع کوره دوار سیمان در سال ۱۸۸۵ میلادی توسط Fredrik ransom در انگلستان به ثبت رسید. این کوره ۱/۵ متر قطر و ۷/۵ متر طول داشت.
سوخت کوره دوار در آمریکا مایع (نفت کوره) و در آلمان پودر زغال سنگ بود و خوراک کوره هم به صورت دوغاب و هم به صورت پودر تهیه می گردید . کلینکر خروجی از کوره وارد استوانه عمودی یا دواری می شد و توسط هوا خنک می گردید و هوای خروجی از خنک کن جهت سوختن زغال یا نفت کوره مورد استفاده قرار می گرفت.
تکنولوژی جدید سیمان برای اولین بار با راه اندازی کوره ۱۰۰ تنی سیمان ری در نزدیکی کوه بی بی شهربانو و در سال ۱۳۱۲ در ایران متولد شد. راه اندازی کارخانه سیمان ری به مفهوم ایجاد شتاب در نوسازی و صنعتی شدن کشور بود و از این رو سهم این کارخانه در پی ریزی بسیاری از کارخانه ها و تاسیسات صنعتی، د انشگاهی، بهداشتی و کشاورزی و. استثنائی و در خور توجه است.
در حال حاضر پروژه های بسیاری در نقاط مختلف کشور در دست اجرا می باشد که بسیاری از آنها تا سال ۱۳۹۰ به تولید خواهند رسید. با راه اندازی این پروژه ها ظرفیت تولید سیمان ایران به حدود ۷۰ میلیون تن در سال خواهد رسید که معادل ۲/۵ درصد تولید سیمان جهان خواهد بود.
ضمناً مصرف سرانه سیمان در کشور در حال حاضر حدود ۴۵۰ کیلوگرم است که بالاتر از متوسط مصرف جهانی(۳۴۰ کیلوگرم) می باشد.
۳- عنوان پروژه
عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان و انالیز اکسرژی در سیستم پخت سیمان هگمتان
عوامل متعددی بر راندمان کوره های دوار سیمان موثر می باشد که می توان به موار د زیر اشاره نمود:
۱- عوامل موثر از دیدگاه بهره برداری

99