دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


نمود. کشورهای غربی در عرصه جهانی متوجه این موضوع شده‏اند که دیگر مانند گذشته نمی‏توانند نسبت به معضلات کشورهای در حال توسعه به خصوص در مناطق حساسی زیرا خاورمیانه بی‏تفاوت بمانند. در دنیای جدید تکنولوژی این قدرت را در اختیار شهروندان کشورهای در حال توسعه قرار داده می باشد، تا به عنوان یک مهاجر یا تروریست وارد کشورهای غربی شوند و امنیت آنها را در ابعاد مختلف با تهدید مواجه سازند. این همان وضعیتی می باشد که کارشناسان کشورهای غربی نسبت به آن به شدت هشدار داده‏اند و بروز حوادث ۱۱ سپتامبر در آمریکا و گسترش مهاجرت به اروپا به خوبی وخامت آن را نشان می‏دهد. در نتیجه این تحولات کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‏‏اند که بایستی نسبت به معضلات سایر مناطق، به خصوص منطقه خاورمیانه که در نزدیکی اروپا قرار دارد و دارای بخش مهمی از در نهایت بایستی به مسأله دولت‏های شکست‏خورده در خاورمیانه اشاره نمود که ارتباط وثیقی بین این پدیده و دو مشکل دیگر یعنی تروریسم و مسأله مهاجرت هست. اصولاً در خاورمیانه بیشتر کشورها فرایند «ملت‏سازی» و «دولت‏سازی» را به شکل کامل طی نکرده‏اند و بسیاری از کشورهای خاورمیانه با معضلات و بحران‏های گسترده‏ای زیرا بحران مشروعیت و نفوذ مواجه شده‏اند و در شرف تبدیل به کشورهای شکست‏خورده هستند. به عنوان نمونه در حال حاضر افغانستان، پاکستان، یمن و بعضی دیگر از کشورهای خاورمیانه به عنوان کشورهای شکست‏خورده یا در حال فروپاشی محسوب می‏شوند و در مورد سایر کشورها نیز کم‏وبیش این شرایط هست.

کشورهای غربی وضعیت کنونی منطقه را عاملی برای تشدید مهاجرت، تروریسم و بنیادگرایی می‏دانند که هر کدام از آنها تهدیدی جدی برای کشورهای غربی به خصوص کشورهای اروپایی محسوب می‏گردد. ضمن اینکه این شرایط با در نظر داشتن مسأله بنیادین امنیت انرژی و با عنایت به وابستگی کشورهای غربی به خاورمیانه و همچنین وجود تسلیحات غیرمتعارف در بعضی از کشورهای منطقه، باعث بغرنج‏تر شدن اوضاع شده می باشد. به عنوان نمونه یکی از نگرانی‏های آمریکا در مورد پاکستان فروپاشی این کشور و خطر افتادن تسلیحات هسته‏ای به دست نیروهای طالبان و القاعده و به کاربردن آن علیه کشورهای غربی و یا تاسیسات نفتی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس می باشد (ترابی ۱۳۸۹، ۱۴-۱۳). در نتیجه کشورهای غربی نگرانی‏های گسترده‏ای نسبت به وضعیت سیاسی و امنیتی کشورهای منطقه دارند و حضور ناتو را عاملی برای کنترل بیشتر روندهای سیاسی و نظامی منطقه ارزیابی می‏کنند.

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk