دانلود پایان نامه ارشد با موضوع نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


بوده‌اند. آسیای مرکزی و قفقاز دیگر منطقه‌ای می باشد که ناتو به علت های متعدد، خصوصا بحث اقتصاد و انرژی علاقه مند حضور در ان می باشد که بعد از وقوع حوادث ۱۱ سپتامبر با حضور نظامی آمریکا در افغانستان این نفوذ ماموس تر گردید. به دنبال این حوادث ناتو تروریسم و بنیادگرایی اسلامی را خطری علیه امنیت جهانی و منافع ملی کشورهای عضو به حساب می‌آورد. این حادثه نقطه عطفی در رویکرد جدید امنیتی و دفاعی ناتو پس پایان جنگ سرد و نظام دوقطبی مانند تحولات دیگری بود که باعث تغییر در مفهوم خاورمیانه گردید. مانند اینکه به دنبال فروپاشی شوروی کشورهای مسلمان آسیایی ‏میانه و قفقاز از آن جدا شدند و با در نظر داشتن پیشینه اسلامی و ارتباطات قومی و فرهنگی با کشورهای خاورمیانه به خصوص ایران و ترکیه به خاورمیانه جدیدی شکل دادند. پایان جنگ سرد و نبرد ایدئولوژیک شرق و غرب باعث افزایش فضای همکاری بین کشورهای منطقه و خروج آن از زیر فشار نظام ‏بین‏الملل گردید. به عبارت دیگر پایان جنگ سرد فضای جدیدی را برای نواحی گوناگون به خصوص منطقه خاورمیانه مهیا نمود تا به تعاملات جدیدی شکل دهند. در نتیجه این تحولات، بعضی از کارشناسان از خاورمیانه‏ای صحبت کردند که علاوه بر تمامی کشورهای عربی شمال آفریقا، اردن، سوریه، لبنان، رژیم صهیونیستی، قطر، عراق، کویت، امارات، عمان، بحرین، عربستان، ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان و کشورهای آسیایی‏میانه و قفقاز را شامل می‏گردید.

البته هنوز اختلافات فراوانی بین کارشناسان در زمینه تعریف دقیق حد و مرز خاورمیانه هست. به عنوان مثال، بعضی با رد مفهوم خاورمیانه بزرگ معتقدند که خاورمیانه در برگیرنده کشورهای می باشد که در حد فاصل بین حاشیه جنوبی و غربی دریای مدیترانه تا جزیره‏العرب قرار گرفته‏اند. بر اساس این تعریف کشورهای که در حد فاصل مراکش تا عمان قرار گرفته‏اند به اضافه ایران و ترکیه کشورهای خاورمیانه محسوب می‏شوند. در نتیجه بر اساس این تعریف پاکستان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز خارج از حوزه منطقه خاورمیانه قرار دارند. این در شرایطی می باشد که بسیاری دیگر از محققان مسائل پاکستان، افغانستان و کشورهایی کشورهای آسیای‏میانه و قفقاز را کاملاً مرتبط با سایر کشورهای اسلامی مستقر در خاورمیانه می‏دانند. این کارشناسان از مسأله اسلام‏گرایی و تروریسم به عنوان مهم‌ترین عامل ارتباط بین کشورهای عربی با پاکستان، افغانستان و کشورهای آسیای‏میانه و قفقاز یاد می‏کنند (هانسن[۱] ۲۰۰۰، ۲۱۰).

[۱]. Hansen

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk