پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

هست. در این زمینه آنها به کوشش‏های عراق در دروان صدام حسین، سوریه و همچنین جمهوری اسلامی ایران اشاره می‏کنند. لازم به اشاره می باشد که در دوران صدام حسین عراق برنامه گسترده‏ای برای ساخت تسلیحات هسته‏ای داشت و توانسته بود موفقیت‏های مهمی در سایت اوسیراک به دست آورد؛ با این وجود با حمله رژیم صهیونیستی به آن و در نهایت اشغال این کشور توسط آمریکا، این خطر پایان پذیرفت(ترابی1389:14-13). مقامات آمریکا همچنین به کوشش‎‏های دولت سوریه و جمهوری اسلامی برای دسترسی به انرژی هسته‏ای اشاره می‏کنند و آن را پوششی برای تعیقب برنامه ساخت سلاح هسته‏ای می‏دانند. البته آنها بر این باور هستند که با حمله رژیم صهیونیستی به سایت‏های هسته‏‏ای سوریه حداقل تا مدتی این کشور نمی‏تواند مجدداً برنامه‏ای هسته‏ای خود را در اولویت قرار دهد (نومارک[1] 2004).

در مقابل آمریکایی‏ها جمهوری اسلامی ایران را در شرایط کنونی مهم‌ترین کاندیدای هسته‏ای‏شدن در خاورمیانه می‏دانند و معتقدند به هر شکل ممکن بایستی با تحت فشار قراردادن آن مانع تحقق این امر گردید. در این زمینه تاکنون اقدامات متعددی به شکل یک‏جانبه یا چندجانبه در قالب سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته می باشد؛ با این وجود هیچ‏کدام از این اقدامات نتوانسته مانع ادامه برنامه هسته‏ای جمهوری اسلامی ایران گردد. در نتیجه این امر مقامات آمریکا به دنبال افزایش فشار بر جمهوری اسلامی از طریق را‏هکارهای دیگری هستند. یکی از راه‏کارهای آمریکا در این زمینه کوشش برای ورود هرچه بیشتر ناتو در محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران و اعمال فشار نظامی بیشتر بر آن می باشد. در واقع بایستی گسترش تعاملات نظامی، امنیتی و اطلاعاتی کشورهای عربی با آمریکا و ناتو را در چنین فضای مورد تجزیه و تحلیل قرار داد (کریس 2004). اضافه براین‏، آمریکا به دنبال ایجاد سپردفاع موشکی ناتو در ترکیه می باشد که بدون تردید یکی از مهم‌ترین اهداف آن مقابله به برنامه هسته‏ای و موشکی جمهوری اسلامی ایران می‏باشد (زالوسکی[2] 2009، 1).

2-9- چارچوب نظری: نظریه نئورالیسم

عمده­ترین راهبرد ایالات متحده برای پیش برد اهداف خود این می باشد که متأثر از اندیشه­های لئواشتراوس می باشد که بهره­گیری از قدرت نظامی را برای حفظ نظم یک ضرورت می­دانست. لئوشراتواس، پدر جنبش نئومحافظه کاری محسوب می­گردد[1]. Normark

[2]. Zalewski


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk