پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

از طرف دیگر در درون ناتو نیز تحولاتی شکل گرفته می باشد که باعث توجه بیشتر این پیمان به خاورمیانه بزرگ شده می باشد. مانند این‏ که کشورهای عضو بیش از گذشته اهمیت منطقه خاورمیانه را درک نموده‏اند و بخش مهمی از اختلافات خود در این زمینه را کنار گذاشته‏اند. لازم به اشاره می باشد که پس از پایان جنگ سرد بسیاری از کشورهای اروپایی زیرا فرانسه و حتی بعضی از دولت‏مردان آمریکایی نیاز چندانی برای همکاری امنیتی و نظامی در قالب ناتو نمی‏دیدند. تحت این شرایط، کشورهای اروپایی ناتو را به چشم پیمانی برای نفوذ آمریکا در اروپا می‏دیدند که فلسفه وجودی آن از بین رفته می باشد. در مقابل دولت آمریکا مقاومت بعضی از کشورهای اروپایی برای گسترش تأثیر ناتو را به عنوان مانعی برای تامین منافع امنیتی و سیاسی کشورشان مورد ارزیابی قرار می‏دادند. با این وجود با تحولات شکل‏گرفته پس از ۱۱ سپتامبر، یک بار دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا اهمیت همکاری نظامی و سیاسی در قالب ناتو را کاملاً درک نمودند. مانند مهم‌ترین دلیل این درک مشترک بروز تهدیدات جدید علیه منافع غرب بویژه در منطقه خاورمیانه بوده می باشد. همان‏طور که گفته گردید، به دنبال حوادث ۱۱ سپتامبر کشورهای غربی متوجه این امر شدند که چارچوب اهداف و سیاست‌های ناتو ایفا نموده‏ می باشد؛ با این وجود به نظر می‏رسد که تأثیر آمریکا در گسترش حضور ناتو در خاورمیانه بیش از سایر کشورهای عضو بوده می باشد و در این زمینه حتی سایرین تحت فشار ایالات متحده آمریکا قرار داشته‏اند.

به عنوان مثال، طی دو دهه گذشته آمریکا مهم‌ترین کشور حامی گسترش ناتو به سوی منطقه آسیای‏میانه و قفقاز بوده می باشد که در بعضی از تعاریف جدید بخشی از خاورمیانه بزرگ محسوب می‏شوند. ‏ این در شرایطی می باشد که بعضی از کشورهای اروپایی گسترش ناتو به آسیای‏میانه و قفقاز را عاملی برای تحریک روسیه و در نتیجه گسترش اختلافات با این کشور ارزیابی می‏کنند. حتی بعضی از کشورها و کارشناسان اروپایی، همکاری ناتو با سایر کشورها را برخلاف اساسنامه ناتو ارزیابی نموده‏اند. در این زمینه می‏توان به اختلافات موردی اروپا و آمریکا در قبال نوع و عمق همکاری با کشورهای منطقه قفقاز اشاره نمود. به عنوان نمونه در زمان بوش آمریکا به شدت خواهان عضویت کشورهای زیرا گرجستان در ساختار ناتو بود؛ اما کشورهای اروپایی بارها مخالفت خود را با این موضوع اعلان نمودند (مرکل و مدودوف[۱] ۲۰۰۸).

تقریباً همین شرایط را می‏توان در مورد خاورمیانه نیز مشاهده نمود. در حالی که آمریکایی‏ها پس از پایان جنگ[۱]. Medvedev& Merkel


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk