پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر 

تکه ای از متن پایان نامه :

اجرای آن، شیوه گردآوردی و تجزیه و تحلیل داده­ها.

تعریف مفاهیم تخصصی که از آن­هادرپایان­نامه استفاه شده می باشد:

۱-پروبلماتیک: یا همان مسئله­آفرین که اساس و چارچوب هر اندیشه­ای را شامل می­گردد. پروبلماتیک در تفکر آلتوسر مجموعه سوالات و نظریات حاکم بر اندیشه می باشد که می­تواند هم ایدئولوژیک باشد و هم علمی.

۲-ضد اومانیسم نظری: نظریه­ی آلتوسر در ارتباط با اومانیسم و به خصوص اومانیسم سوسیالیسیتی که در میان مارکسیست­های هگلی حزب کمونیست فرانسه رایج بود. ضد اومانیسم به معنای رد آن انسانی می باشد که آغاز و مرکز تاریخ می باشد.

۳-تعین چندجانبه: این مفهوم را آلتوسر از روانکاوی گرفته می باشد . به این معناست که در تعیین هر گفتمانی، مجموعه­ای از عوامل مختلف در راستای هم اقدام می­کنند. آلتوسر این مفهوم را علیه جبرگرایی و تعیین­کنندگی اقتصاد در دیکتاتوری استالینیستی، به کار برد.

۴-خوانش سمپتوماتیک: نوعی خوانش که بر اساس یافتن علائم و نشانه­های بیماری در روانکاوی بهره گیری می­گردد. آلتوسر این خوانش را از روانکاوی برای کشف ناگفته­هاوسکوت متنی گرفت. در خواندن آثار مارکس، آلتوسر از این خوانش برای یافتن تناقضات ایدئولوژیک متن بهره گیری نمود.

 

  روش گردآوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات این پایان نامه، به صورت کتابخانه­ای بوده و از روش توصیفی برای اظهار مسائل بهره گیری شده می باشد.

 

ت)یافته­های پژوهش: در این رساله آن چه در نهایت بر خواننده آشکار و معلوم می گردد، ماهیت دوسویه و تصویری ایدئولوژی می باشد که به صورت سازنده و مخرب اقدام می­کند. همچنان که دستگاه­های ایدئولوژیک دولت هم در راستای اجتماعی­کردن افراد و روانه کردن آن­ها به جامعه و هنجار پذیری آنان اقدام می­کنند، و از سوی دیگر نهادهاییی سرکوب­کننده­اند که به صورت نرم و نمادین افراد را سرکوب کرده و به صورت ناخودآگاه به خدمت جامعه در می‎آورد. آلتوسر در لا­به­لای این ماهیت و خاصیت ایدئولوژی، هنر را به عنوان یکی از دستگاه­های ایدئولوژیک نشان می­دهد که از استقلال نسبی و خودمختاری برخوردار می باشد. این استقلال نسبی به هنر این

هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk