پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


اسلواکی، رومانی،استونی، دانمارک، اسپانیا، جمهوری چک، مجارستان، نروژ، لیتوانی، یونان.

طبق ماده ۹ پیمان آتلانتیک شمالی برای سازمان ناتو یک ساختار متمرکز متشکل از نهادهای نظامی و مدنی در نظر گرفته شده می باشد. در رأس ناتو شورای آتلانتیک شمالی متشکل از وزرای کشورهای عضو قرار دارد که حداقل هر دو سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهد. این شورا بالاترین مرجع تصمیم گیری در پیمان ناتو می باشد و تصمیمات آن به اتفاق آرا اتخاذ می‌گردد

ماده­ی 6 پیمان آتلانتیک شمالی حدود فعالیت این پیمان را چنین معین کرده می باشد؛ سرزمین کشورهای عضو، جزیره‌های‌ منطقه­ی آتلانتیک شمالی در شمال مدار رأس السرطان، دریای مدیترانه و مناطقی از اروپا که کشورهای عضو در آن مستقر بودند.

طبق ماده­ی ۹ پیمان آتلانتیك شمالی برای سازمان ناتو یك ساختار متمركز متشكل از نهادهای نظامی و مدنی در نظر گرفته شده می باشد. در رأس ناتو، شورای آتلانتیك شمالی متشكل از وزرای كشورهای عضو قرار دارد كه حداقل هر دو سال یك‌بار تشكیل جلسه می‌دهد. این شورا بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در پیمان ناتو می باشد و تصمیمات آن به اتفاق آرا اتخاذ می‌گردد.

2-2-6- گسترش ناتو به شرق

پس از جنگ جهانی دوم، ساختار نظام بین الملل از نظامی چند قطبی به نظامی دو قطبی تغییر شکل پیدا نمود، تشکیل سازمان ناتو؛ معلول همین تغییر در ساختار نظام بین الملل بود. محور و اساس شکل گیری این پیمان، ضدیت با شوروی و به طور کلی جهان کمونیسم بود. با فروپاشی شوروی و منحل شدن پیمان ورشو که در مقابل این پیمان شکل گرفته بود؛ ناتو علی رغم پیش بینی‌ها نه تنها منحل نشد بلکه توسعه جغرافیایی و مأموریتی نیز پیدا نمود و در حال حاضر در حال گسترش حوزه نفوذ خود به کشورهای بلوک شرق بوده می باشد. کشورهای اروپایی مهم‌ترین هدف گسترش ناتو را کسب امنیت برای خود تلقی می‌کنند. آن روسیه را به عنوان وارث شوروی همچنان برای خود خطرناک می‌بینند و با گسترش ناتو به حیطه سنتی نفوذ روسیه در صدد هرچه محدود ساختن این کشور می‌باشند. پس از تامین امنیت، دستیابی به منابع اقتصادی مهم‌ترین هدف گسترش ناتو را تشکیل می‌دهد که از حدود سال 1990 و همزمان با اهمیت یافتن مسائل اقتصادی مورد توجه قرار گرفت. مناطقی که در حال حاضر اعضای ناتو، خصوصا آمریکا توجه خود را به آن متمرکز کرده‌اند عبارتند از: اروپای شرقی که روسیه آن را حوزه نفوذ خود می‌داند؛ خاورمیانه و قسمت اعظم آفریقا که طی سالیان اخیر مناطق غیرقابل پیش بینی و آبستن حوادث بسیار

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk