پایان نامه واژه ها، ترکیبات، صنایع بدیع، نکته های بلاغی و بعضی نکات دستوری، اشارات قرآنی، تلمیحات و … به ۲۰ قصیده اول دیوان مجیرالدین بیلقانی- دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :واژه ها، ترکیبات، صنایع بدیع، نکته های بلاغی و بعضی نکات دستوری، اشارات قرآنی، تلمیحات و … به ۲۰ قصیده اول دیوان مجیرالدین بیلقانی

تکه ای از متن پایان نامه :


چنين به نظر مي‌رسد كه در اين بيت عذرا در معني فوق مورد نظر نيست و مي توان گفت كه در ارتباط با قوي بوده و مي‌توانسته در آسمان هلال ماه را رؤيت كند بهره گیری مي‌كرده‌اند.

زیرا ماه نو را همه با انگشت به يكديگر نشان مي‌داده‌اند، ماه نو را رسوا خوانده می باشد:

به همه كس بنمايم خم ابرو كه تو داري                ماه نو هر كه ببيند به همه كس بنمايد

مستي حرص: اضافه مسبب به سبب

معني بيت:معلوم نيست كه در اين دنياي كهن تا كي به سبب حريص بودن مثل ماه نو، انگشت‌نماي اين و آن خواهي بود؟! (دكتر احمد شوقي نوبر)

۵)زمين زیرا گلخن و گردون چو طاق گرمابه می باشد      تو در ميان جنب از همدمي كام و هوا

گلخن : ۱)تون گرمابه، ۲)مزبله‌ي تون حمام، ۳)جايي كه خس و خاشاك در آن ريزند، مزبله (با تلخيص از معين).

زمين : از لحاظ پستي و دنائت و فرومايگي به گلخن گرمابه كه پست‌ترين جاي حمام و جاي كثيف و محل انباشتن هيزم می باشد تشبيه شده می باشد.

طاق گرمابه : در قديم گرمابه‌ها را با نقوش و صور مي‌آراستند تا در نظر بينندگان و روندگان به گرمابه زيبا جلوه نمايد. مانند كاشي كاريهاي امروزي. از اين جهت آسمان را از لحاظ زيبايي و درخشندگي ستارگان و شايد رنگ آبي آسمان به طاق گرمابه كه با كاشيهاي لاجوردي و نقوش و صور و آينه آراسته گرديده تشبيه كرده می باشد.

بين گلخن و گرمابه : بين جنب و گلخن و زمين (كه محل پستي و فرومايگي می باشد) تناسب و مراعات النظير هست.

بين گردون و هوا (در معني غير مراد آن يعني هوايي كه نفس مي‌كشيم) و همچنين دم، ايهام تناسب هست.

معني بيت: دنياي پست مانند مزبله تون حمام و جاي كثافات و خس و خاشاك و آسمان آبي زيبا با ستارگان درخشنده‌اش مانند طاق مزين به كاشيهاي لاجوردي و نقوش و آينه‌ي حمام می باشد و تو در اين ميان (و يا در ميان زمين و آسمان) به سبب كامراني و پيروي از هوي و هوس، آلوده و مانند شخص جنب هستي.

 

۶)برآر غسل و ازو درگذر كه صاحب دل      ميان گلخن و گرمابه كم كند مأوا

مي‌يابد و با نواهاي خود كام شنوندگان را شيرين مي‌سازد

واژه ها، تركيبات، صنايع بديع، نكته هاي بلاغي و بعضي نكات دستوری در ۲۰ قصيده اول ديوان مجيرالدين بيلقانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk