پایان نامه نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


۲-۱- مقدمه

در مورد مفهوم خاورمیانه و تعیین حدود و ثغور آن بین کارشناسان اختلاف‏نظرهای گسترده‏ای هست. پس ضروری می باشد در آغاز تعریفی روشن از مفهوم و حدود و ثغور خاورمیانه صورت گیرد تا حوزه مطالعاتی و کشورهای که بایستی روابط آنها با ناتو مورد مطالعه قرار گیرند، مشخص شوند. به تعبیری دیگر مطالعه حضور ناتو در خاورمیانه بدون تعریف دقیق مفهوم و تعیین حد و مرز خاورمیانه امکان‏پذیر نیست. ضمن اینکه مطالعه جایگاه ناتو در سیاست خاورمیانه‏ای آمریکا بدون تعیین حدود و صغور خاورمیانه بی‏معنا خواهد بود. در نتیجه در آغاز کوشش می‏گردد مفهوم خاورمیانه و حد و مرز آن مشخص گردد.

واقعیت آنست که تعریف واحدی از خاورمیانه وجود ندارد. تقریباً تمامی تعاریفی که از مفهوم خاورمیانه و حدود و ثغور این منطقه صورت گرفته می باشد، با انتقادات جدی مواجه شده می باشد. به عنوان مثال، بسیاری از کارشناسان مخالف تعریف خاورمیانه به شکلی هستند که کشورهای حاضر در منطقه آسیای‏میانه و قفقاز را در برگیرد. در مقابل سایرین با در نظر داشتن ارتباطات گسترده این منطقه با سایر کشورهای عربی، ایران و ترکیه و به خصوص تأثیر تاریخ مشترک، اسلام و تروریسم، کشورهای این منطقه را بخش جدانشدنی از خاورمیانه می‏دانند. براین اساس این فصل با مطالعه مفهوم خاورمیانه در روند تاریخ آغار خواهد گردید، سپس اهمیت خاورمیانه در ابعاد مختلف به خصوص برای کشورهای غربی مورد ارزیابی قرار می‏گیرد؛ در نهایت در بخش آخر به شکل مفصل به مطالعه جایگاه ناتو در سیاست خارجی خاورمیانه‏ای آمریکا پرداخته می‏گردد.

 

۲-۲- تاریخچه ناتو

۲-۲-۱- نگاهی به شکل گیری ناتو

ناتو مانند قوی ترین پیمان‌های منطقه‌ای می باشد که با گذشت حدود ۶۰ سال از زمان تاسیس همچنان درصحنه‌های نظامی و سیاسی حاضر می باشد. زمینه شکل‌گیری این پیمان بر می‌گردد به بعد از پایان جنگ در آسیای شرقی و خاور میانه که در نهایت منجر به شکل گیری پیمانهای منطقه‌ای در سطح همکاری‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و … گردید، از دستاوردهای جنگ سرد می باشد.

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk