پایان نامه رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

خود صرفنظر کنند. زیرا امنیت مؤثرتر و تعیین کننده­تر از منافع قدرت برای کشورها محسوب می­گردد. به این ترتیب در نظام بین‌الملل که آنارشی بر آن حاکم می باشد مسئله قدرت از اهمیت ثانویه برخوردار می باشد. در فضای آنارشی ساختار و امنیت مهم‌ترین دغدغه کشورها محسوب می­گردد. اما ترجیح امنیت بر منافع قدرت را اصل اما برای ساختار اصالت قائل نبود. بعد از اینکه والتز نظریه نئورئالیست ارائه داد سه گروه از نظریه‌پردازان سیاست روابط بین­الملل کوشش کردند جلوه­های مختلف نئورالیستی را تبیین نمایند. در این ارتباط جان مر شایمر نظریه نئورئالیستی تهاجمی و استفان والت نئورئالیسم تدافعی و رابرب جرویس نظریه نئورئالیسم انگیزشی را ارائه دادند. علاوه بر آن دو نظریه پرداز دیگر همانند کراسنر نظریه رژیم­های بین­الملل را در قالب نئورئالیسم و رابرت گیلپین نظریه نئورئالیسم اقتصادی را مطرح کرده می باشد هر یک از پنج نظریه پرداز یاد شده کوشش دارند تا ساختار دارای چه ویژگی­هایی می باشد و از سوی دیگر هر کدام کوشش دارند که بگویند امنیت سازی چگونه انجام می­گیرد. کراسنر بر این اعتقاد می باشد که ساختار ماهیت نهادی دارد، هر نهاد براساس قوائد بین­ گردید که از سال 2001 به بعد منطقه خاورمیانه و به خصوص خلیج‏فارس مورد توجه کشورهای عضو ناتو قرار گیرد. از طرف دیگر، حمله آمریکا به افغانستان با توسل به ماده 5 اساسنامه پیمان، از دیگر عوامل گسترش تأثیر ناتو در منطقه خاورمیانه محسوب می‏گردد. همچنین کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا در اجلاس استانبول، طرح ابتکار همکاری استانبول را پی‏ریزی نمودند که این امر زمینه را برای ورود ناتو به خلیج‏فارس باز نمود و باعث فعال‏سازی مجدد گفت‏وگوهای مدیترانه گردید.

از آن زمان تاکنون ناتو در ابعاد مختلف وارد فاز همکاری با کشورهای عربی، به خصوص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‏فارس شده می باشد. در حال حاضر ناتو با کشورهای عربستان، امارات، کویت، قطر، عمان و بحرین دارای موافقت‏نامه همکاری در ابعاد مهمی زیرا امنیت مرزی، مبارزه با تروریسم و تجارت غیرقانونی، مبارزه با گسترش تسلیحات هسته‏ای و نظارت بر نقل ‏و انتقالات بین‏المللی می باشد.

 


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk