پایان نامه درباره نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر -دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


اوپک، زیرا کشورهای آفریقای و روسیه در سال‌های آینده روبه کاهش خواهد گذاشت. این در حالی می باشد که کشورهای خلیج‏فارس وضعیت بسیار مناسبی دارند. عمر ذخایر کشورهای خاورمیانه بین 70 تا 100 سال می باشد، که این امر نشان‏گر آنست که جهان در این مدت از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی به این منطقه بیشتر وابسته خواهد گردید (اکسون[1] 2004).

جدول 2-5- ذخيره، توليد و نرخ ذخيره ـ توليد بزرگ‌ترين مناطق نفتی جهان

منطقه ذخاير اثبات‌شده سهم از كل جهان توليد درصد توليد از كل طول عمر
خاورميانه 7/742 56. 6 6/25 2/31 5/79
آفريقا 2/117 7/9 0/10 1/12 1/32
اروپا واوراسيا 4/144 5/12 6/17 6/21 5/22

 

 

با در نظر داشتن جایگاه برتر خاورمیانه و آسیای‏میانه و قفقاز در زمینه نفت و گاز، طبیعی می باشد کشورها به دنبال کنترل هرچه بیشتر بر این منطقه باشند. علت این امر درآنست که کنترل بر منابه نفت و گاز خاورمیانه به شکلی کنترل سایر کشورهای قدرتمند جهان محسوب می‏گردد. حتی بعضی کارشناسان با در نظر داشتن تأثیر برجسته انرژی در آینده جهان و همچنین منابع غنی نفت و گاز خاورمیانه، از این منطقه به عنوان «هارتلند جدید» یاد کرده‏اند. ضمن اینکه مرور دکترین‏های امنیت ملی آمریکا از جنگ جهانی دوم به این سو نشان‏گر این موضوع می باشد که مقامات این کشور یکی از راه‏های کنترل جهان را کنترل بر منابع انرژی نفت و گاز منطقه خاورمیانه ارزیابی نموده‏اند(طاهری 1387). به عنوان نمونه در دکترین روسای جمهور آمریکا از آیزنهاور گرفته تا اوباما همگی تاکید فراوانی بر منطقه خاورمیانه داشته‏اند و افزایش تسلط بر آن را عاملی برای تسلط بر جهان ارزیابی نموده‏اند (اوباما و بیدن[2] 2009)

اضافه براین‏، ایالات متحده آمریکا بزرگترین واردکننده نفت جهان و مهم‌ترین کشور وابسته به منطقه خاورمیانه می باشد که اقتصاد آن به شدت تحت تاثیر تحولات این منطقه قرار دارد. آمریکا روزانه 20 میلیون نگرفته می باشد (دهقانی 1383). همین مسأله باعث شده می باشد که آمریکا کشورهای اروپایی را متهم به سواری مجانی کند؛ در مقابل اروپایی‏ها آمریکا را متهم به بهره گیری ابزاری از ناتو در راستای منافع ملی خود می‏کنند.

 

[1]. Exxon

[2]. Obama And Biden

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk