پایان نامه با موضوع نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

میان این دو حوزه مهم و حیاتی قرار دارد و به همین دلیل جایگاه مهم‏تری در معدلات آینده جهانی خواهد داشت. به علاوه بعد از روسیه مقام‏های بعدی مهم‌ترین دارندگان گاز جهان به کشورهای منطقه خلیج‏فارس اختصاص دارد. پس منطقه خاورمیانه و به خصوص خلیج فارس و همچنین حوزه‏های انرژی دریای خزر، با در نظر داشتن منابع عظیم نفت و گاز، محور انرژی جهان محسوب می‏شوند که کشورهای جهان به شدت به آن وابسته هستند و در آینده وابسته‏تر خواهند بود.

 

 

 

 

 

امنیت انرژی در سطح جهان و بویژه در منطقه بی‏ثبات خلیج‏فارس می باشد. به هر حال طرفداران گسترش تأثیر ناتو در زمینه امنیت انرژی معتقدند با در نظر داشتن وابستگی کشورهای عضو به نفت و گاز و مسأله پیچیده امنیت انرژی، ناتو می‏تواند بهترین سازوکار سیاسی و نظامی در این حوزه باشد (گالیس[1] 2007، 7-5).

 

جدول 3-3- مهم‌ترین واردکنندگان نفت در سال 2011

رتبه کشور میزان واردات(میلیون بشکه)
1 آمریکا 11
2 ژاپن 4.6
3 چین 3.9
4 آلمان 2.4
5 کره جنوبی 2.1
6 هند 2.1
7 فرانسه 1.9
8 اسپانیا 1.5
9 ایتالیا 1.5
10 تایوان 0.9

(چشم انداز انرژی کوتاه مدت 2011)

 

علاوه بر مسأله بنیادین انرژی، مسائل دیگری زیرا تروریسم و گسترش تسلیحات کشتارجمعی، «دولت‏های شکست‏خورده»، مهاجرت و درگیری‏های بین و درون کشوری از دیگر موارد اهمیت خاورمیانه بزرگ برای کشورهای عضو ناتو محسوب می‏شوند. در تمامی این موارد کشورهای اروپایی و آمریکا دارای منافع روشنی هستند. کشورهای اروپایی و آمریکا دارای منافع روشنی برای جلوگیری از هسته‏ای ‏شدن ایران، مبارزه با تروریسم در عراق و افغانستان و ایجاد فرایند «ملت_دولت‏سازی» در این دو کشور هستند که تمامی این موارد نیازمند افزایش تأثیر و نفوذ ناتو در منطقه می باشد.

برای تبین بیشتر این موضوع بایستی به تغییر نوع نگاه و رویکرد کشورهای غربی نسبت به کشورهای خاورمیانه اشاره[1]. Gallis


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk