پایان نامه با موضوع نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

میان این دو حوزه مهم و حیاتی قرار دارد و به همین دلیل جایگاه مهم‏تری در معدلات آینده جهانی خواهد داشت. به علاوه بعد از روسیه مقام‏های بعدی مهم‌ترین دارندگان گاز جهان به کشورهای منطقه خلیج‏فارس اختصاص دارد. پس منطقه خاورمیانه و به خصوص خلیج فارس و همچنین حوزه‏های انرژی دریای خزر، با در نظر داشتن منابع عظیم نفت و گاز، محور انرژی جهان محسوب می‏شوند که کشورهای جهان به شدت به آن وابسته هستند و در آینده وابسته‏تر خواهند بود.

 

 

 

 

 

امنیت انرژی در سطح جهان و بویژه در منطقه بی‏ثبات خلیج‏فارس می باشد. به هر حال طرفداران گسترش تأثیر ناتو در زمینه امنیت انرژی معتقدند با در نظر داشتن وابستگی کشورهای عضو به نفت و گاز و مسأله پیچیده امنیت انرژی، ناتو می‏تواند بهترین سازوکار سیاسی و نظامی در این حوزه باشد (گالیس[1] 2007، 7-5).

 

جدول 3-3- مهم‌ترین واردکنندگان نفت در سال 2011

رتبهکشورمیزان واردات(میلیون بشکه)
1آمریکا11
2ژاپن4.6
3چین3.9
4آلمان2.4
5کره جنوبی2.1
6هند2.1
7فرانسه1.9
8اسپانیا1.5
9ایتالیا1.5
10تایوان0.9

(چشم انداز انرژی کوتاه مدت 2011)

 

علاوه بر مسأله بنیادین انرژی، مسائل دیگری زیرا تروریسم و گسترش تسلیحات کشتارجمعی، «دولت‏های شکست‏خورده»، مهاجرت و درگیری‏های بین و درون کشوری از دیگر موارد اهمیت خاورمیانه بزرگ برای کشورهای عضو ناتو محسوب می‏شوند. در تمامی این موارد کشورهای اروپایی و آمریکا دارای منافع روشنی هستند. کشورهای اروپایی و آمریکا دارای منافع روشنی برای جلوگیری از هسته‏ای ‏شدن ایران، مبارزه با تروریسم در عراق و افغانستان و ایجاد فرایند «ملت_دولت‏سازی» در این دو کشور هستند که تمامی این موارد نیازمند افزایش تأثیر و نفوذ ناتو در منطقه می باشد.

برای تبین بیشتر این موضوع بایستی به تغییر نوع نگاه و رویکرد کشورهای غربی نسبت به کشورهای خاورمیانه اشاره[1]. Gallis


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk