پایان نامه ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

میان دولت­ها تعیین می­کند. در چارچوب نئورالیسم مساعی دولت­ها به دو دسته تقسیم می­شوند؛ مساعی داخلی، در جهت افزایش توانایی­های اقتصادی، نظامی و توسعه استراتژی هوشمندانه و مساعی خارجی که به تقویت اتحادهای خودی و یا تضعیف اتحادهای طرف مقابل می­انجامد. به طور کلی توانایی­ها موقعیت­های دولت­ها را در نظام نشان می­دهند و توزیع توانایی­ها می­توانند ساختار نظام را تعریف کنند. نئورالیسم بر اهمیت و فایده­ها نسبی تأکید می­ورزد و کوشش می­کند تا آن چیز که را که تحمیل می­کند در مقایسه با رقیبانش مورد ارزیابی قرار دهد. با وجود آنکه نئورالیست­ها به نوسانات در هدف­های دولت­ها (تحت تأثیر دگرگونی­های داخلی) اعتقاد دارد، لکن منکر هوس­بازی رهبران سیاسی و مبارزات و رقابت­های آنها می­گردد. بر این اساس دولت­ها آن چیز که را که تحصیل می­کنند با رقبای خویش مقایسه می­کنند. از نظر نئورالیست­ها در فرآیند جهانی شدن تغییری در بازیگری دولت حاصل نخواهد گردید؛ زیرا پیوند روزافزون میان اقتصاد جوامع به معنای وابستگی و پیوند بیشتر نظام دولت­ها نیست. یادآوری این نکته لازم می باشد که نئورالیست­ها منکر وجود هرج و مرج در داخل و وجود سلسله مراتب در نظام بین­الملل نیستند. به عبارت دیگر آنها معتقدند که در داخل نظام دولت­ها و نیز در نظام بین­الملل با ترکیبی از هرج و مرج و سلسله مراتب اقتدار مواجهیم، اما بر حسب اینکه ساختار حاکم، سلسله مراتبی و یا فاقد اقتدار مرکزی باشد، انتظارات در مورد سرنوشت چنین نظامی متفاوت خواهد بود. بر این اساس بعضی از نئورالیست­ها یادآور می­شوند که گرچه ناتو، سازمان ملل و اتحادیه اروپا از سلسله مراتب قدرت و نظم برخوردارند، اما مجموعه این نهادها در یک نظام بین­المللی فاقد اقتدار مرکزی اقدام می­کنند.

والتز در مطالعات خود به این جمع­بندی رسید که کشورها رفتار سیاست خارجی خود را بر اساس ساختار نظام بین­الملل تنظیم می­نماید. از سوی دیگر والتز در مطالعات خود ساختار دو قطبی را پایدارترین، با ثبات­ترین، همچنین مؤثرترین ساختار در نظام بین­الملل دانست. در چنین شرایط و فرآیندی هر بازیگری کوشش می­کند تا بر بازیگر دیگر تأثیرگذار باشد، اما اراده و روح حاکم بر ساختار موثرتر از رفتار کشورها بر یکدیگر می باشد. موضوع دیگری که والتز بر آن تأکید داشت مسئله امنیت می باشد. رئالیست­ها بر این اعتقادند که مهم‌ترین دغدغه کشورها در سیاست بین‌الملل تأمین منافع ملی و ارتقاء قدرت ملی می باشد. در حالی که والتز توجه کاملاً متفاوتی ارائه می­دهد. وی بر این اعتقاد می باشد که منافع و قدرت تحت­الشعاع امنیت قرار می­گیرند. یعنی اینکه کشورها بیش از آنکه به منابع خود توجه داشته باشند بایستی به بقاء و امنیت متمرکز شوند حتی اگر بین امنیت و قدرت تعارض گردد کشورها بایستی از قدرت و منافع

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk