پایان نامه ارشد رشته ادبیات: درباره واژه ها، ترکیبات، صنایع بدیع، نکته های بلاغی و بعضی نکات دستوری، اشارات قرآنی، تلمیحات و … به 20 قصیده اول دیوان مجیرالدین بیلقانی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :واژه ها، ترکیبات، صنایع بدیع، نکته های بلاغی و بعضی نکات دستوری، اشارات قرآنی، تلمیحات و … به 20 قصیده اول دیوان مجیرالدین بیلقانی

تکه ای از متن پایان نامه :


حساب چيزي (معين).

بين خشك و تر تضاد هست.

معني بيت:‌ در راه چنين معشوق (پيامبر (ص) از جان دريغ کردن و سخت گيري در جانبازي نوعي        تردامني و بي آبرويي می باشد. پس با جان و دل وفادارش باش.

 

56)مجوي غايت دنياوي از قبول درش        از آنكه غسل جنابت به زمزم می باشد خطا

زمزم و غسل: زمزم: آب فراوان، آب شور و شيرين. و به آن مناسبتها چاهي كه در مكه مكرمه هست زمزم ناميده اند (تعليقات ديوان مجير).

نام چشمه يا چاهي می باشد نزديك كعبه كه با سودن پاي اسماعيل پسر ابراهيم صلوات الله عليها بر زمين بين غاليان و غول، جناس شبه اشتقاق هست.

بين وبال و وبا جناس زايد (مذيل) هست.

معني بيت: از اين شيعيان غالي كه مانند غول وحشي و گمراهند به پيامبر (ص) پناه ببر، زيرا كه آنان مانند نقطة وبال ستارة اقبال زخم زن و آسيب رسان و مانند وبا همه گيرند.

 

58)چو گاو سامري اندر قبول مشتي خر      كه ماية همه‌شان يا زرست يا آوا

گاو سامري؛ گاو زر: گاوي را گويند كه سامري زرگر كه يكي از اقرباي مولي علي عليه‌السلام بود  ]در غياب موسي (ع)[ از زرهاي غنائم فرعونيان ساخته بود و خاك سم اسب چبرئيل كه آن را در روز غرق شدن فرعون به دست آورده بود، در دهانش دميده، آن گاو مانند گاوان ديگر بانگ مي كرد، چه خاصيت خاك سم اسب جبرئيل كه براق باشد، آن بود كه مرده را زنده مي كرد و به آن سبب نه و نيم بسط بني اسرائيل يعني نه و نيم قبيله از بين اسرائيل گوساله پرست شدند و آن را گاو زرين هم مي گويند (برهان).

و اين قصه در قرآن آيه 148 سوره‌ي اعراف آمده می باشد:

«و اتخذ قوم موسي من بعده من حليهم عجلاً جسداً له خوار الم يروا انّه لا يكلمهم و لايهديهم سبيلاً اتّخذوه و كانوا ظالمين»

ترجمه: و قوم موسي پس از آن، از زيورهاي خود، پيكرة گوساله اي ساختند كه او را آواز گاوي بود. آيا نمي

واژه ها، تركيبات، صنايع بديع، نكته هاي بلاغي و بعضي نكات دستوری در 20 قصيده اول ديوان مجيرالدين بيلقانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk