پایان نامه ارشد درباره نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :

بزرگ داشته باشد. البته در این زمینه بروز حوادث 11 سپتامبر کمک فراوانی به آمریکایی‏ها نمود تا موضع آنها در مورد خاورمیانه بر موضع اروپایی‏ها مسلط گردد. پس از حوادث 11 سپتامبر عملاً فضای بیشتری برای ورود ناتو به منطقه خاورمیانه ایجاد گردید. در این زمینه می‏توان به فعال ‏شدن گفت‏گوی‏های مدیترانه، ارائه ابتکار همکاری استانبول، افزایش سطح همکاری‏ها با کشورهای آسیای‏میانه و قفقاز و حضور ناتو در افغانستان اشاره نمود؛ که همگی نشان‏گر فعال‏ شدن ناتو در خاورمیانه و در نتیجه تقویت نظر کارشناسانی گردید که ناتو را به شکل کامل به عنوان یکی از ابزارهای سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه می‏دانند (اورفی 2011، 148-147).

ضمن اینکه بروز حوادث 11 سپتامبر به تقویت موضوع آمریکا در میان کشورهای خاورمیانه کمک نمود و کشورهای این منطقه به ویژه کشورهای عربی را متقاعد نمود که برای مهار تهدیدات بایستی زمینه را برای حضور ناتو مهیا سازند. موافقت سریع کشورهای عربی با ابتکار همکاری استانبول که عملاً زمینه را برای ورود ناتو در منطقه خلیج فارس مهیا نمود، نشانگر تاثیرپذیری آنها از نگرانی‏ها ایجاد شده پس از حوادث 11 سپتامبر می باشد. در این زمینه بایستی به نگرانی کشورهای عربی از گسترش تروریسم و به خصوص مسأله گسترش تسلیحات هسته‏ای در خاورمیانه اشاره نمود. کشورهای عربی در نتیجه این نگرانی‏ها طی چند سال گذشته هم بر روابط دوجانبه خود با کشورهای غربی و به خصوص آمریکا افزوده‏‏اند و هم اینکه بارها تمایل خود را برای هرگونه همکاری با ناتو در عرصه‏های مختلف اعلان نموده‏اند. پس حوادث 11 سپتامبر کمک فراوانی به آمریکا نمود تا بعد ابزاری ناتو در سیاست خارجی خود در قابل خاورمیانه را افزایش دهد و از آن به عنوان ابزاری در مقابله با تروریسم، مبارزه با گسترش تسلیحات کشتارجمعی و افزایش نفوذ بر منابع غنی نفت و گاز خاورمیانه بهره گیری کند (اورفی 2011، 148).

وابسته هستند (جاف و مورس[1] 2003). در سال 2006 خلیج فارس 22 درصد نفت آمریکا، 36 درصد نفت اتحادیه اروپا، 40 درصد نفت چین، 60 درصد نفت هند و 80 درصد نفت ژاپن و کره جنوبی را تامین نموده می باشد (سازمان اطلاعات انرژی 2007).

بخشی دیگر از اهمیت خلیج‏فارس به دلیل عمر بالایی ذخایر نفت و گاز آن می باشد. عمر ذخایر سایر کشورهای نفت‏خیز به غیر از کشورهای عضو اوپک، بسیار کم می باشد. بر اساس آمار ارائه شده توسط «شرکت اکسن‏موبیل»[2] تولید نفت کشورهای غیر عضو[1]. Jaffe and Morse

[2]. Exxon Mobil Corporation


تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk