روش‌ هایی برای پاک کردن لکه‌  فرش

دانلود پایان نامه

آیا فرش شما پر از لکه شده ‌است؟

با بخش خانه داری مجله اینترنتی بیست ستون همراه باشید:

به سختی می‌توان از ایجاد لکه‌ روی لوازم خانگی، لباس و فرش جلوگیری کرد. وقتی‌که ریزش‌های تصادفی مایعات مختلف یا اتفاقات دیگری از این قبیل پیش می‌آید، لازم نیست هول شوید و بترسید. پاک کردن ۵ لکه رایج فرش ممکن است در ابتدا طاقت‌فرسا به نظر برسد اما زمانی که با روش صحیح آن آشنا شوید و دوباره بتوانید فرشتان را به حالت اولیه برگردانید، خواهید دید که این کار چندان هم دشوار نیست. اگر مایلید که نکات مربوط به پاک کردن لکه فرش را بیاموزید پس ادامه مقاله را مطالعه کنید:

پاک کردن لکه‌های نوشیدنی‌های میوه‌ای

لکه‌های ناشی از نوشیدنی‌های میوه‌ای با یک روش درست به آسانی پاک می‌شوند. کافی‌ست ابتدا با یک حوله خشک روی لکه را پاک کنید و طوری این کار را انجام دهید که لکه به بافت‌های عمیق‌تر فرش نفوذ نکند. سپس ناحیه لکه‌دار شده را با ترکیبی از سرکه سفید، مایع ظرفشویی و آب اسپری کنید. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کرده و سپس ناحیه لکه‌دار را با یک حوله خشک و تمیز پاک کنید.

 

پاک کردن لکه ایجادشده توسط حیوانات خانگی

اغلب حیوانات خانگی به‌طور آزادانه در خانه می‌گردند و درحالی‌که ما از بودن آن‌ها خیلی لذت می‌بریم اما تقریبا همیشه انتظار می‌رود که حیوانات در مسیر خود مدفوع کرده و به این ترتیب باعث ایجاد لکه روی فرش‌ها شوند. زمانی که حیوانات این کار را انجام دادند کافی‌ست ابتدا دستکش‌های خود را پوشیده و مدفوع آن‌ها را بردارید و با کمک یک دستمال رطوبت ناشی از آن را از بین ببرید.

طوری این کار را انجام دهید که مطمئن شوید که در اثر ساییدن فرش، کثیفی به نقاط تمیز اطراف منتقل نشود. سپس به انتخاب خودتان یک ماده شوینده را در محل مورد نظر بریزید. بهتر است از مایع ظرفشویی یا ترکیبی از سرکه سفید و آب گرم برای پاک کردن لکه مدفوع استفاده کنید. اجازه دهید تا ناحیه موردنظر خشک شود و سپس آن ناحیه را با کمک جاروبرقی کاملا تمیز کنید.

اگر لکه پاک نشد، یک مشت جوش شیرین را روی آن ناحیه بریزید و سپس بعد از گذشت ۱ ساعت پودر جوش شیرین را جارو کنید.

پاک کردن لکه قهوه

اگر لکه قهوه مدت زیادی باقی مانده‌ و با روش درستی پاک نشده باشد، یک هاله زرد رنگ در اطراف آن ایجاد می‌شود که به سختی قابل پاک شدن خواهد بود؛ بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که در ابتدا ناحیه لکه‌دار شده را پیش از آنکه خیلی در تاروپود فرش نفوذ کند، خشک کنید. با ترکیبی از ۱/۴ فنجان آب و ۱/۴ فنجان آب ژاول، ناحیه مورد نظر را خوب بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه خیس بخورد. سپس با آب داغ آن ناحیه را آب‌کشی کنید. اگر لکه باقی ماند، از آنزیم‌های پاک کننده برای از بین بردن آن استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه خون

درست مانند لکه قهوه، برای پاک کردن لکه خون نیز باید سریعا اقدام کرد تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. به‌جای آب گرم، آب سرد باید با مایع ظرفشویی ترکیب شود تا یک محلول برای اسپری کردن به دست بیاید. سپس با یک حوله کاغذی روی ناحیه لکه‌دار شده را بکشید تا خون جذب حوله کاغذی یا دستمال پارچه‌ای شود. اگر لکه کاملا پاک نشد، از محلول آمونیاک استفاده کنید اما هنگام استفاده از این ماده لازم است بسیار محتاط عمل کنید.

پاک کردن لکه جوهر

مانند لکه خون و لکه قهوه، لکه جوهر نیز بهتر و سریع‌تر پاک خواهد شد اگر بلافاصله پس از ایجاد شدن اقدام به پاک کردن آن نمایید. لازم است که ناحیه مورد نظر را با یا پارچه تمیز و الکل ایزوپروپیل به آرامی مالش داده و دقت کنید که خیلی با فشار و سایش این کار را انجام ندهید. سپس با کمک یک پارچه آن قسمت را خشک کنید.

نتیجه‌گیری

به خاطر بسپارید که پاک کردن هر نوع لکه‌ای روی فرش نیازمند صبر و حوصله است. اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها به نتیجه‌ای نرسید، لازم نیست عصبی شوید. در این حالت بهتر است از یک محلول شوینده فرش معتبر استفاده کرده و یا از نصیحت‌ها یک متخصص در این زمینه بهره ببرید.

منبع: www.bistsotoon.com

 

Author: 92