دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


سایر بخش‏های این سامانه که در کشورهای ایتالیا، اسپانیا و بعضی کشورهای اروپایی شمالی می باشد فعال و عملیاتی گردند. این سامانه به شکلی طراحی شده می باشد که می‏تواند در حداقل زمان ممکن موشک‏های شلیک‏شده را شناسایی و در نهایت منهدم نماید.

این فصل آغاز به تعریف مفهوم خاورمیانه پرداخته و نشان می­دهد منطقه خاورمیانه بیش از آن که یک موقعیت جغرافیایی باشد بیشتر در برگیرنده مفهوم سیاسی می باشد و اين امر اهمیت استراتژیک این منطقه را از دید دنیای غرب مطرح می­کند. تروریسم، فرهنگ جنگ، دخالت­های خارجی، خصومت آشکار غرب و اسلام، تسلیحات کشتار جمعی و دولت­های فاقد مقبولیت مردمی، عوامل در هم تنیده­ شرایط ویرانگر در منطقه قلمداد می­شوند. تاکنون کوشش­های چندجانبه بین کشورهای دو طرف اقیانوس اطلس (ایالات متحده و اروپا) به مقصود دفع خطرات و تهدیدات منطقه از طریق نهادهای موجود مانند: NATO، Eu، G8 و UN صورت پذیرفته می باشد. اهمیت این اثر به لحاظ محتوایی و ساختاری در این می باشد که تاکنون کوشش جدّي سیستماتیک در مطالعه ارتباط ناتو و خاورمیانه و همچنین وجوه فرق دو قطب ناتو (ایالات متحده و متحدین اروپایی) صورت نگرفته می باشد.

 

1-2- اظهار مسأله

تمامی 26 کشور عضو ناتو در اجلاس اخیر استانبول برگسترش مسؤولیت‌های ناتو در منطقه خاورمیانه تأکید کردند. شیفر دبیر کل ناتو پیشنهاد گفتگوهای امنیتی ناتو با کشورهای منطقه خاورمیانه را ارائه داد. ناتو ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه را کلیدی برای آرامش و ثبات در کل دنیا می‌داند. حضور چند ساله نیروهای پاسبان امنیت ناتو در افغانستان و موافقت اخیر اعضای ناتو در استانبول مبنی بر مساعدت به دولت جدید عراق از طریق آموزش نیروهای امنیتی آن کشور، می‌تواند ایفای تأثیر بیشتر ناتو در مسائل مختلف منطقه‌ای را به دنبال داشته باشد. اعضای اروپایی ناتو با آگاهی از سابقه حضور آمریکا در منطقه و هزینه‌های آن، ‌حضور نظامی مستقیم نیروهای ناتو در منطقه را نخواهند پذیرفت، امری که آمریکا در مورد عراق به دنبال آن بود اما با مخالفت کشورهایی زیرا فرانسه و آلمان روبرو گردید. همکاری ناتو با کشورهای منطقه شامل آموزش‌های نظامی، تبادل اطلاعات، برگزاری مانورهای مشترک، مبارزه با باندهای قاچاق و مواد مخدر، همکاری در زمینه جرائم بین‌المللی و مبارزه با عملیات تروریستی و…می‌گردد. نگاهی که ناتو به کشورهای خاورمیانه ‌در سواحل مدیترانه دارد نگاهی ویژه می‌باشد. ناتو از 10 سال پیش گفتگوهای خود را نویسنده معتقد می باشد به مقصود

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk