دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


2-6- کاهش هزینه‏های حضور آمریکا

بدون تردید حضور آمریکا در خاورمیانه برای این کشور طی بیش از شش دهه گذشته هزینه‏های گسترده نظامی، سیاسی و اقتصادی داشته می باشد. تنها هزینه حضور نظامی آمریکا در منطقه به غیر هزینه‏های مشارکت در جنگ‏های زیرا افغانستان و عراق، سالانه چیزی در حدود 50 تا 60 میلیارد دلار برآورد شده می باشد. ضمن اینکه حضور آمریکا در منطقه و به خصوص طرفداری این کشور از رژیم صهیونیستی، مهم‌ترین عامل گسترش تفکرات ضد آمریکایی و نفرت از آمریکا در سطح منطقه و به طور کلی از بین رفتن جایگاه این کشور در میان شهروندان کشورهای عربی و خاورمیانه‏ای محسوب می‏گردد (دهقانی 1383). همچنین کوشش چندباره آمریکا برای متقاعد کردن کشورهای اروپایی برای ورود به عرصه معادلات سیاسی و نظامی خاورمیانه ناکام مانده می باشد و کشورهای اروپایی تاکنون تمایلی برای پذیرش هزینه‏های مادی و غیرمادی حضور نداشته‏اند. به همین دلیل مقامات آمریکایی بارها اروپایی‏ها را متهم نموده‏اند که به هزینه آمریکا در خاورمیانه نفع می‏برند.

به هر حال هرچند تاکنون دولت آمریکا نتوانسته‏ا کشورهای اروپایی را برای ورود به منطقه خاورمیانه به شکل ملی متقاعد نمایند؛ اما ورود ناتو به منطقه را عاملی برای جبران این کاستی ارزیابی می‏کند. از نظر آمریکایی‏ها حضور گسترده‏تر ناتو در منطقه نه تنها باعث سرشکن‏ شدن هزینه‏های حضور نظامی آمریکا می‏گردد، بلکه به شکلی آمریکا را پشت یک نهاد امنیتی پنهان می‏کند. این امر می‏تواند به شکل همزمان باعث کاهش هزینه‏های نظامی و همچنین نفرت از آمریکا در سطح خاورمیانه گردد. برای تشریح بیشتر این موضوع می‏توان به تجربه حضور ناتو در افغانستان اشاره نمود. در این جنگ حضور ناتو کمک فراوانی به افزایش مشروعیت اقدامات آمریکا در افغانستان نمود. مردم افغانستان واکنش کمتری نسبت به حضور ناتو در مقایسه با حضور سربازان آمریکایی داشته‏اند که این موضوع نشانگر تأثیر مثبت ناتو در عملیات‏های نظامی آمریکا می باشد.

جنگ آمریکا در عراق نیز به خوبی نشان داد تا چه میزان صرف حضور نمادین و محدود ناتو می‏تواند کمک فراوانی به موفقیت سیاست‌های نظامی و امنیتی آمریکا در منطقه خاورمیانه نماید. پس از مخالفت آلمان و فرانسه با حضور ناتو در جنگ عراق، مقامات آمریکا بارها اعلان نمودند که نیازی به حضور پیمان آتلانتیک شمالی در عراق ندارند. با این وجود پس از مدتی آمریکایی‏ها با درک شرایط عراق متوجه این موضوع شدند که حتی باورند که در خاورمیانه با در نظر داشتن وجود انواع اختلافات و وجود قدرت‏های هسته‏ای زیرا پاکستان و رژیم صهیونیستی، انگیزه فراوانی برای گسترش تسلحات هسته‏ای

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk