دانلود پایان نامه : نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1-1- مقدمه

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي كه به اختصار به آن ناتو مي‌گويند در سال‌هاي پس از جنگ جهاني دوم و در پي تهديد خطر شوروي سابق با هدف حفظ امنيت اعضاء به خصوص كشورهاي اروپاي غربي شكل گرفت پس از جنگ جهاني دوم تا پيش از سال 1991، در كنفرانس يالتا در فوريه 1945 پس از مذاكرات روزولت، استالين و چرچيل نقشه اروپا به صورت جديد كشيده گردید و به شكل گيري نظام دو قطبي و تقسيم شدن جان بين دو ابرقدرت شوروي و آمريكا كشورها به عنوان آخرين راهكار ناچار بودند جذب يكي از دو قطبند. به طوري كه وضع اروپا را در طول جنگ و پس از آن را به اين صورت اختصار مي‌كنند:

1- آغاز منهدم گردید      2- تقسيم گرديد   3- سرانجام تا دندان مسلح گرديد

سرانجام به دنبال تهديداتي كه از جانب شوروي متوجه كشورهاي اروپايي بود و دستيابي مسكو به سلاح‌هاي اتمي، بمب‌هاي هيدروژني، شكل گيري پيمان ورشو، ساخت موشك‌هاي قاره پيما و بحران موشكي كوبا در بين سال‌هاي 1949، 1962 كه همگي گوياي وجود دشمني خطرناك بود اروپاييان را وادار كرد كه به پيمان ناتو بيش از پيش توجه كنند.

در آغاز اروپاييان کوشش مي‌كردند امنيت خويش را تضمين نمايند. پنج كشور انگليس، فرانسه، بلژيك، هلند و لوكزامبورگ در مارس 1948 پيمان دفاعي بروكسل را امضا كردند. در پي مداخلات شوروي در اروپاي شرقي و بي دفاع بودن اروپا در برابر ماشين نفوذي كمونيسم، لزوم حضور آمريكا براي برقراري امنيت در اروپا در پيكره يك پيمان دفاعي احساس مي‌گردید.

در 6 ژوئيه 1948 مذاكراتي براي امضاي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) با حضور آمريكا، كانادا و پنج كشور عضو پیمان بروكسل در واشنگتن آغاز و با پیوستن ایتالیا دانمارک نروژ ایسلند پرتقال در نهایت در آوريل 1949 پيمان دفاعي ناتو امضاء گردید (ترکیه و یونان 1952 و آلمان 1955 به آن پیوستند).

اين طور كه تاكنون یاد شده فلسفه وجودي اين پيمان تا قبل از سال 1991 ايجاد كمربند امنيتي به دور دموكراسي‌هاي غربي و ديگري محاصره ابرقدرت كمونيسم و اقمارش بود كه بعدها در چارچوب پيمان ورشو گرد آمدند.

هم‏اکنون فعال شده می باشد. این سامانه توانایی نظارت و مانیتورینگ فعالیت‏های کشورهای همسایه ترکیه به فاصله 2500 کیلومتر مربع را دارد. سامانه دفاعی ترکیه بخشی از سپر دفاع موشکی ناتو در اروپا می باشد. قرار می باشد تا سال 2018

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk