دانلود پایان نامه : نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

تکه ای از متن پایان نامه :

 

۱-۱- مقدمه

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي كه به اختصار به آن ناتو مي‌گويند در سال‌هاي پس از جنگ جهاني دوم و در پي تهديد خطر شوروي سابق با هدف حفظ امنيت اعضاء به خصوص كشورهاي اروپاي غربي شكل گرفت پس از جنگ جهاني دوم تا پيش از سال ۱۹۹۱، در كنفرانس يالتا در فوريه ۱۹۴۵ پس از مذاكرات روزولت، استالين و چرچيل نقشه اروپا به صورت جديد كشيده گردید و به شكل گيري نظام دو قطبي و تقسيم شدن جان بين دو ابرقدرت شوروي و آمريكا كشورها به عنوان آخرين راهكار ناچار بودند جذب يكي از دو قطبند. به طوري كه وضع اروپا را در طول جنگ و پس از آن را به اين صورت اختصار مي‌كنند:

۱- آغاز منهدم گردید      ۲- تقسيم گرديد   ۳- سرانجام تا دندان مسلح گرديد

سرانجام به دنبال تهديداتي كه از جانب شوروي متوجه كشورهاي اروپايي بود و دستيابي مسكو به سلاح‌هاي اتمي، بمب‌هاي هيدروژني، شكل گيري پيمان ورشو، ساخت موشك‌هاي قاره پيما و بحران موشكي كوبا در بين سال‌هاي ۱۹۴۹، ۱۹۶۲ كه همگي گوياي وجود دشمني خطرناك بود اروپاييان را وادار كرد كه به پيمان ناتو بيش از پيش توجه كنند.

در آغاز اروپاييان کوشش مي‌كردند امنيت خويش را تضمين نمايند. پنج كشور انگليس، فرانسه، بلژيك، هلند و لوكزامبورگ در مارس ۱۹۴۸ پيمان دفاعي بروكسل را امضا كردند. در پي مداخلات شوروي در اروپاي شرقي و بي دفاع بودن اروپا در برابر ماشين نفوذي كمونيسم، لزوم حضور آمريكا براي برقراري امنيت در اروپا در پيكره يك پيمان دفاعي احساس مي‌گردید.

در ۶ ژوئيه ۱۹۴۸ مذاكراتي براي امضاي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) با حضور آمريكا، كانادا و پنج كشور عضو پیمان بروكسل در واشنگتن آغاز و با پیوستن ایتالیا دانمارک نروژ ایسلند پرتقال در نهایت در آوريل ۱۹۴۹ پيمان دفاعي ناتو امضاء گردید (ترکیه و یونان ۱۹۵۲ و آلمان ۱۹۵۵ به آن پیوستند).

اين طور كه تاكنون یاد شده فلسفه وجودي اين پيمان تا قبل از سال ۱۹۹۱ ايجاد كمربند امنيتي به دور دموكراسي‌هاي غربي و ديگري محاصره ابرقدرت كمونيسم و اقمارش بود كه بعدها در چارچوب پيمان ورشو گرد آمدند.

هم‏اکنون فعال شده می باشد. این سامانه توانایی نظارت و مانیتورینگ فعالیت‏های کشورهای همسایه ترکیه به فاصله ۲۵۰۰ کیلومتر مربع را دارد. سامانه دفاعی ترکیه بخشی از سپر دفاع موشکی ناتو در اروپا می باشد. قرار می باشد تا سال ۲۰۱۸

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk