دانلود پایان نامه ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


نومحافظه کاری جنبشی مبتنی بر سیاست خارجی جنگ طلبانه می­باشد.

در حوادث ۱۱ سپتامبر به آن دسته افکار، برنامه­ها، گروه­ها و گرایش­های سیاسی تندروانه و رادیکال در عرصه سیاست خارجی و دفاعی آمریکا تعلق دارد که در طول دوران ریاست جمهوری بوش پدر و کلینتون وارد شده نیروهای مزبور بر رفتار سیاست خارجی دولت­ها، رفتارهای دیپلماتیک آنها همگون و متجانس می­گردد. بدیهی می باشد شناخت نیروهای سیستمیک مزبور کمک شایان نئورالیسم به نظریه­پردازی در روابط بین­الملل خواهد بود. بدین ترتیب از آنجا که نئورالیست­ها بر مختصات ساختاری نظام بین­الملل تأکید می‌ورزند، معتقدند که چنین فشارهای ساختاری سبب می­گردد تا با وجود تفاوت در افراد و دولت­ها، روش­ها و رویه­های نسبتاً یکسان و همگونی از سوی آنها اتخاذ گردد. نئورالیست­ها بر این باورند که سیاست بین­الملل از یک نظامی با ساختار تعریف شده­ای تشکیل یافته می باشد و نظام­های گوناگون بین­المللی از لحاظ تعداد قدرت­های بزرگ آن و توزیع متفاوت قدرت در میان آنها متمایز می­شوند. به عبارت دیگر این فرق از طریق ساختارهای گوناگون رفتارهای بین­المللی (ثبات و یا بی­ثباتی) می­شوند.

از منظر نئورالیست­ها علت آنکه رئالیسم کلاسیک قادر به مفهوم سازی نظام بین­المللی به این شیوه نیست، روش­شناسی رفتاری آن می باشد، زیرا رویکرد مزبور زیرا داده­های سیاسی از طریق مطالعه عناصر متشکله نظام­های سیاسی مطالعه می­نمود، دچار محدودیت­های زیادی بود. با این منطق مختصات و تعاملات واحدهای رفتاری علت مستقیم رویدادهای سیاسی به شمار می­رود. بدین ترتیب از آنجا که رئالیست­های کلاسیک تأثیر ساختار را در شکل واحدها نادیده می­گرفتند، نمی­توانستند علت را ورای سطح دولت جستجو کنند. نئورالیست­ها به نبود اقتدار مرکزی در نظام بین­الملل اشاره دارند که طی آن انباشت قدرت را برای بقاء به دولت­ها تحمیل می­کند. رئالیست‌های سنتی را صرفا بر خرد و طبیعت او، روشی تقلیل­گرایانه توصیف می­کند و نظام بین­الملل را عرصه‌ای می­داند که رفتار کلیه دولت­ها در درون آن شکل می­گیرد. براین اساس نئورالیست­ها نظریه­های سطح تحلیل واحد را به علت آنکه کل نظام جهانی را از طریق مطالعه تعاملات اجزای آن (نظام‌های داخلی) تشریح می­نماید، قبول ندارد؛  زیرا چنین رویکردهای تقلیل­گرایانه­ای در صدد یافتن یک نوع ارتباط مستقیم میان مقاصد بازیگران (دولت­ها) و داده­های حاصل از کنش­های آنهاست و تنها مواردی که آنها به آن عنایت نمی­کنند، ویژگی­های ساختاری می باشد که آن نیز به نظام بین­الملل تعلق دارد و خود را به نحوی از انحاء به کلیه واحدها تحمیل می­نماید. همین عامل در مرحله غایی داده­های تعاملی

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk