دانلود پایان نامه ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


ناتو به چشم يك استثناء نگاه كنيم. پيماني كه با تغيير مناسب در ساختار خود توانست از اين انحطاط جلوگيري كند.

بلافاصله پس از پايان جنگ سرد و فروپاشي اتحاد شوروي، سران ناتو در نوامبر ۱۹۹۱ در رم راهبرد جديد خود را ارائه دادند. در اين اجلاس رهيافت كلان امنيتي جديدي تدوين گردید كه در آن بر تأثیر جديد ناتو در مديريت بحران‌ها و دخالت در كمك به روند دموكراسي سازي مورد تأكيد قرار گرفته بود. تشكيل سازمان هايي زیرا مشاركت براي صلح و شوراي همكاري آتلانتيك شمالي كه بعداً در سال ۱۹۹۴ به شوراي همكاري اروپايي- آتلانتيك تغيير نام داده نيز در همين چهارچوب صورت گرفت.

سرانجام در سال ۱۹۹۹ سران ناتو در پنجاهمين سالگرد تشكيل اين سازمان «مفهوم راهبردي جديد» را تصويب كردند كه در تشريح اهداف و وظايف ناتو علاوه برمسائل امنيتي، بازدارندگي و دفاع، مسائل جديدي زیرا مديريت بحران، مشورت در تأمين اهداف حياتي و مشاركت ساير كشورها را مورد اشاره قرار داده و به مواردي زیرا كنترل تسليحات، اختلافات قومي، حقوق بشر، دموكراسي، حفاظت از سيستم‌هاي اطلاعاتي و موارد مشابه توجه شده می باشد و از طرف مسوولين ناتو بيان گرديد كه اين سازمان ديگر خود را در چارچوب دفاع سرزميني از اروپاي غربي، محدود و محصور نمي‌سازد.

همان طور كه ذكر گردید ناتو پس از فروپاشي اتحاد شوروي و آغاز دهه ۹۰ با تغيير اساسي در ساختار و اهداف خود توانست به بقاي خود ادامه دهد كه رهبري اين كار بر عهده آمريكا بود تا اهداف خود را مانند توجيه حضور نظامي خود در اروپا را دنبال كنند.

آري واقعيت اين می باشد كه تولد نظام تك قطبي به سردمداري ايالات متحده، ناتو تبديل به يك ارتش قدرتمند و منظم بين المللي گردید تا هژوموني آمريكا را در سرتاسر كره خاكي برپا كند. آمريكا نيز از هيچ تلاشي دريغ نكرد به طوري كه ارتباط آمريكا با ناتو و نيز تأثیر ناتو را در مناسبات بين المللي را مي‌توانيم به چندين مرحله تقسيم كنيم:

مانند:

۱- مأموريت‌هاي خارج از منطقه در طول سال‌هاي دهه ۹۰

۲- نگاه ناتو به روسيه از همكاري تا چالش‌ها

۳- ناتو و آمريكا پس از ۱۱ سپتامبر

 

ج- جمهوري‌هاي خارج نزديك، كه براي روسيه جمهوريهاي بالتيك و جمهوريهاي خارج نزديك از اهميت فراوان برخوردارند به طوري كه به عنوان منطقه حائلي بين روسيه و ناتو و آخرين سپر دفاعي به شمار مي‌آيند.

۳- گسترش ناتو در راستاي كاهش اقتدار روسيه در نظام بين المللي- روسيه به عنوان ميراث دار شوروي اتمي

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk