دانلود پایان نامه ارشد رشته علوم سیاسی:نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


ناتو به چشم یک استثناء نگاه کنیم. پیمانی که با تغییر مناسب در ساختار خود توانست از این انحطاط جلوگیری کند.

بلافاصله پس از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد شوروی، سران ناتو در نوامبر 1991 در رم راهبرد جدید خود را ارائه دادند. در این اجلاس رهیافت کلان امنیتی جدیدی تدوین گردید که در آن بر تأثیر جدید ناتو در مدیریت بحران‌ها و دخالت در کمک به روند دموکراسی سازی مورد تأکید قرار گرفته بود. تشکیل سازمان هایی زیرا مشارکت برای صلح و شورای همکاری آتلانتیک شمالی که بعداً در سال 1994 به شورای همکاری اروپایی- آتلانتیک تغییر نام داده نیز در همین چهارچوب صورت گرفت.

سرانجام در سال 1999 سران ناتو در پنجاهمین سالگرد تشکیل این سازمان «مفهوم راهبردی جدید» را تصویب کردند که در تشریح اهداف و وظایف ناتو علاوه برمسائل امنیتی، بازدارندگی و دفاع، مسائل جدیدی زیرا مدیریت بحران، مشورت در تأمین اهداف حیاتی و مشارکت سایر کشورها را مورد اشاره قرار داده و به مواردی زیرا کنترل تسلیحات، اختلافات قومی، حقوق بشر، دموکراسی، حفاظت از سیستم‌های اطلاعاتی و موارد مشابه توجه شده می باشد و از طرف مسوولین ناتو بیان گردید که این سازمان دیگر خود را در چارچوب دفاع سرزمینی از اروپای غربی، محدود و محصور نمی‌سازد.

همان طور که ذکر گردید ناتو پس از فروپاشی اتحاد شوروی و آغاز دهه 90 با تغییر اساسی در ساختار و اهداف خود توانست به بقای خود ادامه دهد که رهبری این کار بر عهده آمریکا بود تا اهداف خود را مانند توجیه حضور نظامی خود در اروپا را دنبال کنند.

آری واقعیت این می باشد که تولد نظام تک قطبی به سردمداری ایالات متحده، ناتو تبدیل به یک ارتش قدرتمند و منظم بین المللی گردید تا هژومونی آمریکا را در سرتاسر کره خاکی برپا کند. آمریکا نیز از هیچ تلاشی دریغ نکرد به طوری که ارتباط آمریکا با ناتو و نیز تأثیر ناتو را در مناسبات بین المللی را می‌توانیم به چندین مرحله تقسیم کنیم:

مانند:

1- مأموریت‌های خارج از منطقه در طول سال‌های دهه 90

2- نگاه ناتو به روسیه از همکاری تا چالش‌ها

3- ناتو و آمریکا پس از 11 سپتامبر

 

ج- جمهوری‌های خارج نزدیک، که برای روسیه جمهوریهای بالتیک و جمهوریهای خارج نزدیک از اهمیت فراوان برخوردارند به طوری که به عنوان منطقه حائلی بین روسیه و ناتو و آخرین سپر دفاعی به شمار می‌آیند.

3- گسترش ناتو در راستای کاهش اقتدار روسیه در نظام بین المللی- روسیه به عنوان میراث دار شوروی اتمی

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk