دانلود پایان نامه ارشد درباره هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر 

تکه ای از متن پایان نامه :

رمان­هایش بیانگر تناقضات و امیال سلطنت­طلبانه و شهوت­پرستانه­ی زمانه­اش می باشد. مهمترین ویژگی تقکر آلتوسر در ارتباط با هنر در این می باشد که او هنر را از دو تعریف مطلق و تعیین­کننده رهایی بخشید. از دیدگاه او هر نوع هنری ترکیب پیچیده­ای از عوامل مختلف اجتماعی، از هنرمند گرفته تا شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و …می باشد. پس هنر دیگر نه آن ذهنیت خلاق هنرمند می باشد که بورژوازی به صورت مطلق تعریف کرده می باشد و نه آن نتیجه­ی جبرگرایانه­ی “عالی­جناب اقتصاد” که مارکسیسم راست­کیش در تعیین­کنندگی اقتصاد اظهار کرده بود.

در این پژوهش قصد بر این می باشد که بنیان اندیشه­های آلتوسر بر اساس شعار «بازگشت به مارکس»تبیین گردد. آلتوسر اندیشه­های دشواری دارد. وی به قول دریدا زندگی­های بسیاری را از سرگذرانده می باشد، معرفی می­کند. آلتوسر در خوانش مارکس ساختارگراست؛ و ساختارگرایی یکی دیگر از مسائلی می باشد که در این رساله برای توصیف مارکسیسم ساختاری آلتوسر به آن پرداخته شده می باشد. پس تحلیل هنر و زیبایی از دیدگاه آلتوسر، در چارچوب معرفتی او ارائه می­گردد. در این رساله کوشش بر آن می باشد تا نشان داده گردد که آلتوسر هنر را از اومانیسم بورژوایی و تعیین­کنندگی اقتصادی استالینیستی رها کرده می باشد. و در صدد می باشد تا تناقضات کلیت نظام اجتماعی را در هنر مشاهده کنیم. سوال اصلی این پژوهش این می باشد که: نگاه ضد اومانیستی آلتوسر به بشر به مثابه فاعلی که محصول ایدئولوژی می باشد، چگونه منجر به شکل­گیری نظریه­ی زییایی­شناسی ماتریالیستی می­گردد؟

اما فرضیه­های فرعی پژوهش که از آغاز پژوهش، رساله  با آن­ها روبه رو بوده می باشد، عبارتند از:

  1. آلتوسر بین علم و هنر چه ارتباط­ای می­بیند؟
  2. ارتباط­ی بین ایدئولوژی و هنر در مارکسیسم ساختاری آلتوسر چگونه تبیین می­گردد؟
  3. از دیدگاه آلتوسر، خوانش سمپتوماتیک(مبتنی بر علائم) تناقضات و بیماری­های متن هنری و ادبی را چگونه به ایدئولوژی منتسب می­­کند؟

هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk