دانلود پایان نامه ارشد درباره نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر 

تکه ای از متن پایان نامه :


سرد به خصوص پس از حوادث ۱۱ سپتامبر خواهان گسترش تأثیر و نفوذ خاورمیانه در منطقه بوده‏اند؛ در مقابل اروپایی‏ها با تردید و تحت فشار آمریکا با ورود ناتو به منطقه خاورمیانه موافقت نموده‏اند. همچنین در حالی که آمریکا مانند حامیان اصلی ایجاد و گسترش «گفت‏وگوهای مدیترانه» در دهه ۹۰ و «ابتکار همکاری استانبول» در سال ۲۰۰۴ بوده می باشد؛ اروپایی‏ها بیشتر بر موانع حضور ناتو زیرا اختلافات اعراب و رژیم صهیونیستی تمرکز نموده‏اند.

با در نظر داشتن این شرایط بایستی به این سوالات اساسی پاسخ داد که ناتو در سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه از چه جایگاهی برخوردار می باشد؟ چرا آمریکایی‏ها به دنبال درگیرنمودن ناتو با مسائل امنیتی خاورمیانه هستند؟ آیا بایستی ناتو را ابزار سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه ارزیابی نمود و یا اینکه اصولاً در قالب ناتو سایرین نیز دارای اهداف و منافع خود هستند؟ در نهایت اینکه اگر آمریکایی‏ها در خاورمیانه از ناتو به شکل ابزاری و در راستای منافع خاص بهره گیری می‏کنند، این منافع شامل چه مواردی می‌گردد؟

 

۲-۴- ناتو ابزار سیاست خارجی آمریکا

در مورد اینکه ناتو در سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه چه جایگاهی دارد، بین کارشناسان اجماع نظری وجود ندارد. بعضی کارشناسان همچون «فوسکاس» معتقدند که ناتو در خاورمیانه به شکل کامل در خدمت اهداف امنیتی، اقتصادی و سیاسی آمریکا قرار دارد. وی بر این باور می باشد که ایالات متحده آمریکا تاثیرپذیری سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه از دیدگاه و رویکرد اروپایی‏ها می باشد (اسلوان[۱] ۲۰۰۲، ۱۳). به هر حال بعضی از کارشناسان با اشاره به این اختلافات معتقدند که نباید به شکل کامل ناتو را ابزار سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه دانست.

در مقابل بعضی دیگر از کارشناسان، اختلافات موجود بین اروپایی‏ها و آمریکا‏ را به عنوان مانع بزرگی در مقابل اهداف آمریکا در منطقه خاورمیانه در نظر نمی‏گیرند. به باور آنها وزنه آمریکا در ناتو بسیار بیشتر از کشورهای اروپایی می باشد و اروپایی‏ها چاره‏ای غیر از دنبال‏روی از سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه در چارچوب ناتو را ندارند. آنها برای تائید دیدگاه خود اظهار می‏دارند، علی‏رغم همه این اختلافات بالاخره ایالات متحده آمریکا توانست به شکلی سایر کشورهای عضو ناتو را متقاعد نماید تا ناتو تأثیر فعال‏تری در مورد مسائل مختلف امنیتی در منطقه خاورمیانه[۱]. Sloan

تأثیر ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از ۱۱ سپتامبر۹۳

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk