دانلود پایان نامه ارشد با موضوع هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر 

تکه ای از متن پایان نامه :

امکان را می­هد که از ایدئولوژی فاصله بگیرد و تناقضات و ناگفته­ها و بیماری­ها و سکوت­های اثر را که حاصل ایدئولوژی و نظام نمادین فرهنگ می باشد، آشکار کند. این استقلال نسبی که آلتوسر برای هنر قائل می­گردد، تفکر او را در برابر سایر دیدگاه­های مارکسیستی قرار می­دهد که معتقد به ایدئولوژی بودن هنر هستند. پس، دیدگاه آلتوسر در نهایت هنر مدرن و زیبایی­شناسی مدرن را بر می­گزیند. و همینطور خواننده در می­یابد که هنر مقوله­ی شناختی نیست، همانگونه که علم چنین می باشد. بلکه ارتباط­ی هنر با ایدئولوژی صرفاً ارتباط­ای مشاهده­ای می باشد. و هنر نقشی در مبارزه­ی طبقاتی ندارد و در نهایت این علم می باشد که می­تواند شناخت واقعی به ما عرضه کند.

 

ث) نتیجه­گیری و پیشنهادات: در نتیجه این رساله پس از سیری در تفکرات ساختارگرایانه و مارکسیستی آلتوسر که در اصطلاح از آن به عنوان مارکسیسم ساختارگرا یاد می­گردد، می­توان گفت که آلتوسر خوانشی متفاوت از آن چه در محافل مارکسیسم شایع می باشد، از مارکس پیش رو می کشد. این خوانش از مارکس بر محور ایدئولوژی استوار می باشد و جنبه ای از ایدئولوژی را نمایان می­سازد که تا قبل از آلتوسر هرگر به آن اشاره نشده بود. بر اساس این خوانش ایدئولوژی یک ساختار می باشد. ساختاری بی سازنده که هر دو طبقه حاکم و محکوم بر اساس آن اقدام می­کنند. اعتقاد و التزام به ایدئولوژی ناخودآگاه و خودانگیخته می باشد. از این رو بنا بر دیدگاه آلتوسر، تغییر و تحول در مفاهیم ایدئولوژیکی رخ می­دهد نه در ساختار آن. فقط جایگاه صاحبان آن عوض می­گردد. این در حالی می باشد که مفاهیمی زیرا سلطه، طبقه و تضاد طبقاتی همواره در تاریخ وجود دارند و با قدرت هر چه بیشتر به وجود خود ادامه می­دهند.پس هنر به عنوان یک مقوله در تفکر آلتوسر، محصولی ایدئولوژیکی می باشد که ساخته و پرداخته­ی همان لانگ و زبان سرمایه­داری می باشد. هنر گرچه محصول ایدئولوژی سرمایه­داری و یا هر ایدئولوژی حاکم دیگری می باشد، اما این خاصیت را دارد که از ایدئولوژی فرا برود و بر علیه آن سخن بگوید. کاری که مدرسه یا خانواده و دیگر س.آد­ها به ندرت انجام می­دهند. هنر از ایدئولوژی که در آن به دنیا آمده می باشد، فاصله­ای انتقادی می­گیرد و تناقضات و بیماری­ها و نشانه­های آن را فاش می­کند. در نتیجه هنر، گر چه به اندازه­ی علم در مبارزه­ی طبقانی تأثیر ندارد، اما می­تواند گشاینده­ی راهی باشد که گسستگی­ها و تضادهای طبقاتی و جنسیتی را در آن دید و تامل نمود، البته نه تامل زیبایی­شناسانه، بلکه تامل انتقادی و طبقاتی. اندیشه­ی آلتوسر در ارتباط با تناقضات دستگاه ایدئولوژی را می­توان در هنر، حقوق، خانواده و نظام­های فرهنگی مشاهده نمود. مهمترین تاثیری که مبارزه ایدئولوژیک در

هنر و زیبایی از نگاه لویی آلتوسر

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk