جاذبه‌های گردشگری قونیه

دانلود پایان نامه

 

نام قونیه برای همه ما ایرانیان یادآور مولانا، شاعر بلندآوازه ایرانی است که مقبره اش در این شهر قرار دارد. در سفر با تور قونیه می توان از دیدنی های این شهر بازدید کرد .

قونیه مرکز استان قونیه در کشور ترکیه است. آرامگاه مولوی، شاعر فارسی زبان، در شهر قونیه است.این شهر که به شهر درویش های مرید مولوی نیز مشهور است در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه واقع شده است.

نام قونیه در منابع کهن به صورت ایکونیون (Iconıon)، ایکونیوم (Iconıum) و استانکونا (Stancona) آمده است. ایکونیون ازکلمه ایکون (Icon) به معنی شمایل گرفته شده است. در اساطیر یونان آمده که بر این شهر اژدهایی چیره شده بود و گه گاه به شهر حمله می کرد و گروهی از زنان ودختران را می بلعید. پرسیوس (Perseus) پسر ژوپیتر این اژدها را کشت و مردم شهر را از بلای او رها کرد. مردم شهر به پاس این رشادت، تصویر پرسیوس را به یکی از دروازه های شهر آویختند. شهر را به مناسبت آن به زبان یونانی ایکونیون (شمایل) می گفتند. این وجه تسمیه وقتی که در حفاری از این شهر سکه هایی به دست آمد که بر روی آنها تصاویری از پرسیوس و اژدها دیده می شود، تایید شد.

موزه مولانا

می توان موزه مولانا را به عنوان نماد شهر قونیه معرفی کرد که مقبره این شاعر قرن سیزدهم  در آن واقع شده است. این موزه در باغی پر از گل های رز واقع شده است و راه ورودی آن نیز از طریق «دروازه درویشان – Dervişan Kapısı» می باشد. با وارد شدن به این مجموعه وارد آرامگاه مولوی خواهید شد که در آن مقبره مولانا، خانواده وی و تعدادی از مریدانش واقع شده است. از جمله آثار درون موزه مولوی در قونیه می توان به دست نوشته های قدیمی، قرآن های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی اشاره کرد. این موزه در مرکز شهر واقع شده و رنگ های برجسته مقبره مولانا آن را تبدیل به نقطه ای کانونی در قونیه کرده است.

آرامگاه و موزه مولانا

مقبره عارف، صوفی و شاعر مشهور، مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی، و موزه ای که یادگارها و آثار او را به نمایش میگذارد، از جمله جاذبه های مشهور دنیا محسوب میشود. آثار درون موزه شامل دست نوشته های قدیمی، قرآن های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی میباشد. این آرامگاه به نماد قونیه تبدیل شده و سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را در سفر با تور ارزان قونیه  به خود جذب میکند.

موزه کاشی (مدرسه کاراتای)

موزه کاشی در واقع مدرسه ای قدیمی در قونیه است که در سال ۱۲۵۱ توسط امیر جلال الدین کاتارای سلجوقی ساخته شده است. ساختمان این مدرسه به تازگی مورد مرمت واقع شده است و در حال حاضر از آن به عنوان موزه ای برای نمایش کاشی های میناکاری سلجوقی استفاده می شود. شاید موزه ای با کاشی های میناکاری در اولویت همه گردشگران در سفر به قونیه نباشد، اما زیبایی های آثار این موزه به اندازه ای چشم نواز است که می توان آن را به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی قونیه دانست. دیواره های داخلی این موزه از کاشی های زیبایی پوشیده شده اند که نمونه ای عالی از کاشی کاری سلجوقی می باشد. همچنین نمایشگاهی از سرامیک های باستانی نیز در این موزه وجود دارد. آرامگاه جلال الدین کاتارای نیز در این موزه واقع شده است.

موزه باستان شناسی

این موزه که در سال ۱۹۶۲ در مکان فعلی خود آغاز به کار کرد، در جنوب مدرسه سیرچلی در مرز شهر قونیه قرار دارد و در این موزه آثار متعلق به دوره نوسنگی، عصر مفرغ قدیم، عصر مفرغ میانه (مستعمرات تجاری آسور)، عصر آهن(فریقیان، اورارتو) کلاسیک، یونان، روم و بیزانس در معرض دید قرار دارد.

آثار دوره نوسنگی در حفاری های: چومرا، چاتال هویوک، اربابا و سوبرده

آثار دوره عصر مفرغ قدیم: در حفاری های سیزما و کاراهویوک

آثار دوره مستعمرات تجاری آسور در حفاری های کاراهویوک به دست آمده اند.

تکه های ظروف چایخوری متعلق به دوره فریقیان در حفاری های تپه علاء الدین در قونیه بدست آمده همچنین، درهای متعلق به دوره فریقیان در انواع مختلف در منطقه کاراپینار کیج کیشلا هویوک یافت شده و به همراه درهای متعلق به دوره لیدی ها در معرض دید عموم قرار دارد.

از آثار دیدنی این موزه می توان به تابوتهای رومی اشاره کرد.

تربت و مسجد شمس تبریزی:

در سمت شمالی مسجد شراف الدین در داخل پارک شمس قرار گرفته است. این بنا در ۱۵۱۰ به وسیله امیر اسحق گسترده و بازسازی شد. در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. شمس تبریزی که اثر مهمی در افکار مولانا گذاشته است. امروزه تربت ابن شیخ بزرگ شمس تبریزی یکی از مراکز اصلی زیارت کنندگان است.

مسجد سلطان سلیم:

این مسجد در کنار موزة مولانا قرار دارد. ساختن این بنا در زمان شاهزادگی دوم سلطان سلیم و همزمان با فرمانداری قونیه در سال ۱۵۵۸ شروع و در ۱۵۸۷ به پایان رسید. این اثر معماری نمونه ای از زیباترین آثار کلاسیک عثمانی در قونیه می باشد

مسجد سلیمیه

مسجد سلیمیه در میدان مولوی و در روبروی موزه مولانا قرار گرفته است و با گنبد بزرگ خود در این میدان کاملا مشخص است. این مسجد که در بین سال های ۱۵۶۶ و ۱۵۷۴ و به دستور سلطان سلیم دوم ساخته شده است، نشانگر اوج معماری عثمانی می باشد. در صورتی که در عصر و هنگام غروب خورشید به این میدان بروید، می توانید شاهد صحنه هایی زیبا از موزه مولانا و این مسجد بوده و تصاویری به یادماندنی نیز از آن ها ثبت کنید. در جاده مولوی رستوران ها و کافه هایی در فضای باز وجود دارند که می توانند مکان مناسبی برای لذت بردن از مناظر این مسجد و میدان مولوی باشند. با توجه به واقع شدن مسجد سلیمیه در نزدیکی موزه مولانا، این مسجد یکی از مکان های دیدنی قونیه است که در سفر به این شهر به هیچ عنوان نباید آن را از دست داد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به تور لحظه آخری قونیه به سایت سفر با تو مراجعه کنید

 

Author: 92